adana

1-Sabancı Merkez Cami

sabancı merkez cami

Burası Neresi? Türkiye Diyanet Vakfı ile Sabancı Vakfı’nın ortak çalışması ile inşa edilen Sabancı Merkez Cami, bölgenin en fazla ziyaret edilen noktalarından biridir. Mülk hakkı Adana Diyanet İşleri Vakfı’da olan caminin yapımı 1998 yılında başlamış olup tam 10 yıl süren çalışmalar sonucu hizmete açılabilmiştir. Adana’nın sembolik yapısı haline dönüşen bu caminin totelde 6 minarelidir ve her yerden görülebilecek  yüksekliğe sahiptir.

İçerisinde toplamda dört ders odası, on itikaf odası, sohbet odaları ve imam ile müezzin odaları mevcuttur. 28 bin 500 kişiye ibadet edebilme imkanını sağlayan cami, Balkanlar ve Orta Doğu’nun en büyük camisi olma özelliğini taşımaktadır.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Reşatbey, 01120 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

2-Taş Köprü

taş köprü

Burası Neresi? Adana Seyhan Nehri üzerinde şehri ikiye ayıran eski adıyla Justinianus Köprüsü olarak bilinen Taş Köprü’nün 4. yüzyılda Mimar Auxentios tarafından yapıldığına dair resmi belgelerin yer aldığı bilgiler Adana Müzesi’ndeki kitabe yer almaktadır. Yapıldığı ilk günden itibaren sağlamlığını koruyan köprü, 319 metre uzunluğunda ve 13 metre yüksekliğindedir. 2000’li yılların ardından araç trafiğine kapanan köprünün dünyada kullanılan en eski köprü olduğu bilinmektedir.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Sinanpaşa, 01220 Yüreğir/Adana

Yol tarifi al >

3-Saat Kulesi 

saat kulesi

Burası Neresi? Kesme taşlardan yapılan Saat Kulesi, 32 metre uzunluğunda olup 1881 senesinde Ziya Paşa’nın valilik görevine olduğu dönemlerde başlanmış ve bir sonraki yıl Abidin Paşa’nın görev aldığı dönemde tamamlanmıştır. İlk yapıldığı dönemde her saat başında her yerden duyulacak şekilde ses çıkartarak, halkı saat konusunda bilgilendirmek amacını taşımaktaymış. Oldukça sağlam temelleri üzerine inşa edilen kule, 1998 yılında yaşanan Adana depreminde onca yıkıma rağmen sapasağlam kalmayı başarabilmiş.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Ulucami Mahallesi Tarihi Büyük Saat Kulesi önü, 01000 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

4-Adana Sinema Müzesi

adana sinema müzesi

Burası Neresi? Çukurova’ya giriş kapısı olarak da kabul gören Adana festivalleri ve kültürel etkinlikleri ile de ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Adana, Türkiye’nin gastronomi başkentlerinden biri olduğu kadar aynı zamanda da tam bir sanat şehri. Altın Koza Film Festivali başta olmak üzere sinema, tiyatro ve diğer sanat dallarının ön planda olduğu etkinliklerin düzenlendiği Adana’da Sinema Müzesi’nin olmasına da şaşmamak gerek haliyle.

Neden Gitmeliyiz? 18. Altın Koza Film Festivali’nin etkinlikleri kapsamında hizmete açılan Adana Sinema Müzesi’nde Adanalı sanatçıların balmumu heykelleri, geçmişten günümüze film afişleri ve sinemayı alakadar eden eşyalar bulunuyor. Diğer Adana müzelerini de inceleyebilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Kayalıbağ, Seyhan Cad., 01010 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-17:00

Telefon: 0322 457 07 78

Yol tarifi al >

5-Adana Atatürk Evi Müzesi

adana atatürk evi müzesi

Burası Neresi? Adana’nın önde gelen aileleri arasından Ramazanoğulları sülalesinden Suphi Paşa’ya ait olan konak, Osmanlı mimarisine sahip şekilde inşa edilmiştir. Totelde beş kez Adana’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk, bu gelişlerinin ikisinde burada konaklamıştır.

Atatürk’ün 100. doğum günü şerefine Bakanlık tarafından “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilmiş ve 1981 senesinde müzeye çevrilmiştir. İçerisinde ise, Atatürk’ün seyahatine ait fotoğraflar, belgeler ve bölgeye ait etnografik eserler ile kurtuluş savaşı dönemine ait eşyalar sergilenmektedir.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Kayalıbağ Mahallesi, 26009. Sk. No:1, 01010 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri:08:30-17:00

Telefon: 0312 212 83 00

Yol tarifi al >

6-Misis Mozaik Müzesi

misis mozaik müzesi

Burası Neresi? 1959 yılından itibaren hizmet veren Misis Mozaik Müzesi, Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Misis’de bulunmaktadır. Müzede; Misis Kenti’nden kalma 4. yy sonlarındaki tapınağın zemin mozaikleri sergilenmektedir. Yapılan araştırmaların ışığında müzedeki moziklerin Genç Roma Dönemi’ne ait olduğu öğrenilmiştir.

1956 senesinde köyde Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodore Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılmıştır. Buradan elde edilen eserleri korumak amacıyla müze açılmasına karar verilmiştir. Bu mozaikler üzerinde; Nuh’un tufan esnasında gemisine aldığı hayvan motifleri işlenmiştir.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Eski Misis, 01358 Yüreğir/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-19:00 / 08:00-17:00

Yol tarifi al >

7-Ziya Paşa Bulvarı

ziya paşa bulvarı adana

Burası Neresi? Adana Metro Sineması adındaki yerin bir ucu olan bulvar üzerinde; çok sayıda mağaza ve kafe ve barlar yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında akşam saat 7’den sonra canlanan yerlerden biri. Kendi halinde huzur dolu şahane bir bulvar burası. Aradığınız her şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Seyhan/Adana

Yol tarifi al > 

8-Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi 

mısır çarşısı ve çakmak caddesi

Burası Neresi? Adana Seyhan’da yer alan Çakmak Caddesi ve Mısır Çarşısı da diğer alışveriş yapabileceğiniz yerler. Özellikle Mısır Çarşısı’na giderseniz, Adana’nın meşhur şalgam suyu ve cezerye tatlısının da tadına bakmayı unutmayın.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Mısır Çarşısı 17. Sok. No:20, 01010 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

-Plajlar

9-Yumurtalık Plajı

yumurtalık plajı

Burası Neresi? Eski Yunancada “keçi” anlamına gelen AIKS’ten türetilen ve Ayas adını alan bu şirin liman kentinde hem doğa ile iç içe olabilir, hem de tarihi kalıntıları bizzat yerinde görebilirsiniz. Yumurtalık olarak da adlandırılan Ayas, Adana’nın denize kıyısı olan 2 ilçesinden biri. Tipik bir Akdeniz sahil kenti olan Ayas’taki antik kenti de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Memluk, venedik çenova gibi sayısız medeniyetin zamanında hüküm sürdüğü Ayas’ın simgesi haline gelen Süleyman Kulesi’ni fotoğraflamadan Adana seyahatinizi sonlandırmamalısınız.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Ayaş, 01680 Yumurtalık/Adana

Yol tarifi al >

10-Botaş Plajı

botaş plajı

Burası Neresi? İncirli Plajı gibi Ceyhan’da yer alan fakat şemsiye, şezlong, yeme içme, soyunma kabini, tuvalet vb. imkanları barındıran Botaş Plajı, bilhassa yaz aylarında Adana’yı ziyaret edenlerin serinlemek için gittiği ilk yer oluyor. 400 metre uzunluğunda sahil şeridi olan Botaş Plajı da Yumurtalık gibi kumlu.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: İncirli, 01920 Kurtpınar/Ceyhan/Adana

Yol tarifi al >

11-İncirli Plajı

incirli plajı

Burası Neresi? Adana Ceyhan’da yer alan ve özellikle yüksek sezonda Yumurtalık Plajı’na göre daha sakin olan İncirli Plajı’nda Ayaş’taki gibi şemsiye, şezlong, duş yerleri, yeme içme mekanları vb. imkanlar maalesef ki yok. Sahil genişliği yaklaşık 50 metre ve uzunluğu ise 300 metre.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Yol tarifi al > 

12-Merkez Park

adana merkez park

Burası Neresi? Türkiye’nin en büyük parkı ünvanına sahip Merkez Park, Adana Büyükşehir Belediye’si tarafından 2004 yapılmış olup Seyhan Nehri’nin her iki yakasında konumlanmaktadır. Önceden burada şehir otogarı ve narenciye bahçeleri ve boş araziler ter alıyormuş. Zaman içerisinde buradan taşınan otogar ve çevresine yapılar inşa edilmiştir. 330 bin metrekarelik alana sahip parkta 40 çeşit ağaç ve 67 bitki olmak üzere toplamda 400 binden fazla bitkiyi barındırmaktadır.

İçerisinde; çocuk oyun alanları, paten pistleri, 300 kişi kapasiteli amfi tiyatro, koşu, bisiklet yolları ve dinlenme terasları yer almaktadır. Engelliler dahil olmak üzere çocuk oyun alanlarında, hem bedensel hem de zihinsel oyun çeşitlerini bulabilirsiniz. Paten pistinde; mini amfi ve yer satrancı ile birlikte 10 farklı türde fiziki ekipman yer alır. Şehrin ortasına insan gücüyle kurulmuş bir etkinlik alanı olarak Adana’nın ünlü gezi noktaları arasında yer alır.

Merkez Park’ta gün boyu güneşin ve hoş sohbetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Ülke çapında da şehir parkları listesinde ilk sıralarda gelen Merkez Park’ın çim alanlarında doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Reşatbey, Doğa Park, 01120 Seyhan/Adana

Yol tarifi al >

13-Çoban Dede Türbesi ve Parkı

çoban dede türbesi ve parkı

Burası Neresi? Çoban Dede ile ilgili anlatılan rivayetlerden biri de;  toprak temin etmek maksadıyla Çoban Dede’nin mezarının bulunduğu noktaya iş makinaları gider. Tepeye vurulan kepçeler kırılıyor, makinalar bir türlü çalışmıyor.  Belirli bir sür sonra mezar bulunur ve türbeye dönüştürülür.

Çukurova ilçesinde bulunan park, Seyhan Nehri’nin hemen kenarındaki yüksek tepede yer alan bu park, hem türbe ziyareti hem de bu güzel manzaranın tadını çıkartabileceğiniz bir yer. Özellikle şehir dışından gelen misafirler tarafından sıkla ziyaret edilen park, gece gündüz gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Karslılar, 82068. Sk. No:9, 01170 Çukurova/Adana

Yol tarifi al >

14-Dinozor Parkı

dinozor parkı

Burası Neresi? Yeryüzünde yaşamış olan 62 metre büyüklüğündeki en büyük iki dinozor ve farklı boyutlarda 54 tane dinozor maketleri 33 metrekarelik alana yerleştirilmiştir. Maketler; ses ve hareket duyarlı olup üzerine çocukların binebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra iki tane masal ağacı da yer almaktadır.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: No:2 85193. Sk 100 Yıl Mahallesi, 01170 Çukurova/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-20:00

Giriş Ücreti: Yetişkin:8 TL/ Öğrenci:5 TL/ 0-3 Yaş Arası: Ücretsiz

Halk günleri: Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 4 TL

Telefon: 0322 256 37 37

Yol tarifi al >

15-Atatürk Parkı

atatürk parkı

Burası Neresi? Atatürk Parkı, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı olarak işletilmekte olup, içerisinde farklı ağaç türlerinin yetişmektedir. 1500’ü aşan bitki türü sayısıyla bir nevi ağaç müzesi olduğu söylenebilir. 1818’de yapılmış Kirazlıbent ve 1916’da Neşet Hoca tarafından yaptırılmıştır ancak Türkiye’nin ilk fidanlığı da burada yer almaktadır.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Kurtuluş, 01130 Seyhan/Adana

Yol tarifi al > 

16-Çobandede Yerel Kuş Parkı

çobandede yerel kuş parkı

Burası Neresi? Çoban Dede Türbesinin ve Parkın bulunduğu alanın bir kısmı 2015 yılında kuş cenneti ve mini hayvanat bahçesine dönüştürüldü. Hayvanat bahçesinde memeliler, su kuşları, yırtıcı kuşlar, süs tavukları gibi hayvanlar yer almaktadır. Küçük bir göletin etrafında yer alan hayvanların dışında hayvanların için veterinerler ve poliklinikte bulunmaktadır. Doğal yaşamda bir şekilde yaralanmış ve hasta olmuş hayvanlar burada iyileştirilerek rehabilite edilmekte ve gelen misafirlerle tanıştırılmaktadır.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Karslılar, 01170 Çukurova/Adana

Yol tarifi al >

17-Karataş Tabiat Parkı

karataş tabiat parkı

Burası Neresi? 29 hektarlık büyüklüğe sahip park, 1952 senesinde orman teşkilatı tarafından ağaçlandırılarak Kumluk I ve Kumluk II mesire yeri olarak Mülga Milli Parklar ve Av Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. 2012 senesinde ise Kumluk I ve Kumluk II Mesire Yerleri,  Kumluk Tabiat Parkı olarak adlandırılmıştır. Adana’ya 45 kilometre uzaklıkta yer alan park, karavan ve çadır kampı yapmayı sevenler için oldukça uygun ve elverişlidir.

Arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte rahatlıkla zaman geçirebileceğiniz bir ortam. Halk tarafından genellikle piknik yapmak amaçlı kullanılan parkta bunun yanı sıra; yüzebilir, fotoğraf çekebilir, balık tutabilir ve uzun doğa yürüyüşlerini gerçekleştirebilirsiniz. Parkın içinde; çocuklar için oyun alanları, lokantalar, otopark, lavabo, duş alanları ve soyunma kabinleri gibi ihtiyaçlarınıza uygun yerler mevcuttur.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Yeni, 01900 Karataş/Adana

Yol tarifi al >

18-Sakıp Sabancı Parkı 

sakıp sabancı parkı

Çukurova Belediye tarafınca iş insanı Adanalı Sakıp Sabancı anısına yapılmış park, önceki dönemde büyük yüz ölçümüne sahip olan park Jurassic Park’ın açılmasıyla birlikte küçük bir alanda kalmıştır. Sakıp Sabancı Parkı, her yaştaki çocuğa hitap eden oyun alanları ve göz dolduracak biçimde düzenlenmiş yeşillik alanlarıyla Adanalılar tarafından sıkla tercih edilmektedir. İçerisinde yer alan küçük kafeden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Atatürk resimlerinden oluşan resim sergisi de parkın içerisinde bulunan bir binada sergilenmektedir.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Yüzüncüyıl, 85183. Sk., 01170 Çukurova/Adana

Yol tarifi al > 

19-Kapuzbaşı Şelalesi

kapuzbaşı şelalesi

Burası Neresi? Kapuzbaşı Şelalesi, Adana’nın Aladağ ilçesine 45 kilometre uzaklıkta konumlanıyor olup, dünya üzerinde dağın ortasında patlayan en büyük yüksekliğe sahip şelaleler arasında yerini almaktadır.

On iki tane yan yana sıralanan şelalelerin yalnızca 5-6 tanesi kendini gün yüzünü çıkartmaktadır. Geriye kalanlar ise kayalardan düşen molozlar arasında sıkıştığından yüzeysel olarak patlar. Rafting tutkunları için birebir nokta!.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: 38500 Yahyalı/Kayseri

Yol tarifi al > 

20-Küp Şelaleri

küp şelaleleri

Burası Neresi? Küp Şelaleleri, çevresinde yeşeren bitki türleri ve kuş seslerinin cıvıltısıyla yarattığı atmosfer, yansıttığı huzuruyla ziyaretlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. İçerisindeki spor alanlarında spor yapma ve şelalenin oluşturduğu göletlerde yüzme imkanı sağlayabilirsiniz.  Yaz aylarının kaçış noktası haline gelen şelaleler serinletmesiyle beraber, hem piknik hemde kamp yapabileceğiniz bir doğa harikası.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Küp, 01720 Aladağ/Adana

Yol tarifi al >

21-Bahçecik Şelalesi

Bahçecik Şelalesi

Bahçecik Şelalesi, Adana’nın ve ülkemizin henüz çok fazla bilinmeyen güzelliklerinden bir tanesi. Hatta internette araştırma yaptığınızda burası ile ilgili çok fazla bilgiye ulaşamıyorsunuz. Biz de Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan bu bakir güzelliği ziyaret ettik ve keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz bir yazı yazmak için hemen kolları sıvadık…

Aslında sadece şelale değil şelaleye gidiş yolu da kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlıyor. Doğanın muhteşem uyumuna ve huzur veren yönüne sonuna kadar şahitlik ediyorsunuz. Kuşların cıvıltılarını duymakla kalmıyor; aynı zamanda eşsiz hayvanları yakından görme fırsatını da yakalıyorsunuz.

Burası Adana halkı tarafından da çok fazla bilinmiyor. Bu durum aslında bu doğal güzelliğin bakir kalması ve korunması açısından bir yönden de iyi bir şey oluyor. Şelalenin yağışların yoğun olduğu zamanlarda canlı olmasının da buna etkisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Şelaleyi ziyaret ettiğimiz 04.05.2019 tarihinde debisinin oldukça fazla olduğunu belirtelim. Yaklaşık olarak 20 metre yükseklikten kendini boşluğa bırakan su ortaya seyrine doyum olmayan bir manzara çıkarmış. Kış mevsiminin ne kadar yoğun geçtiği önceki dönemlerde insanların suyun içinde kullandığı piknik masasından da net bir şekilde anlaşılıyor.

Bahçecik Şelalesi manzarasında, doğanın huzur dolu sessizliği içinde ve nehrin dinlendiren su sesinde kamp yapmaya ne dersiniz? İşte o zaman burası sizin için tam bir biçilmiş kaftan. Nehrin kenarında hemen Bahçecik Şelalesi’ne bakan kamp ve mesire alanı size unutamayacağınız bir kamp deneyimi yaşatacaktır.

Belediye tarafından hazırlanan kamelyalarda çadırınızı kurup akşam ateş etrafında toplanıp çok keyifli sohbetler edebilir, gökyüzündeki yıldızları seyredebilirsiniz. Dilerseniz buraya günübirlik gelerek piknik yapabilir, tertemiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Sahip olduğu muhteşem ortam ve doğal güzellikleri ile Bahçecik Şelalesi’nin kesinlikle kamp yapılacak yerler arasında bulunduğunu söyleyebiliriz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

22-Seyhan Nehri

seyhan nehri

Burası Neresi? Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olmasıyla şehre de yıllar boyunca katkı sağlamış. Şehrin doğal güzelliklerinden olan nehir, taşkınları önlemesi ve baraj üstündeki güzellikleriyle serinlemeniz için de imkan sunuyor. Ayrıca nehir kıyısında yürüyüş de yapabilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: 

Yol tarifi al >

23-Ceyhan Nehri

ceyhan nehri

Burası Neresi? Adana’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında gelen Seyhan’dan sonra en bilindik ilçesi olan Ceyhan, adını elbette ki yanı başındaki Ceyhan Nehri’nden alıyor. İnşa tarihi 1659 senesine dayanan Kurtkulağı Kervansarayı’nı ziyaret ettikten sonra yönünüzü, Ceyhan Nehri kıyısında konumlanan Kartepe Aslantaş Milli Parkı ve Yılankale’ye çevirebilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Yol tarifi al > 

24-Feke-Göksu Nehri

feke-göksu nehri

Burası Neresi? Seyhan Nehri’nin kollarından biri olan Göksu Nehri’nin kaynağı Tahtalı Dağları’ndan gelmektedir. Yılın her mevsiminde su ve debisi her daim yüksektir. Derin ve dar vadileri geçerek, Aladağ ilçesinde Zamantı Suyu ile birleşir ve Seyhan Nehri’nin oluşumunu sağlar. Kano ve rafting aktiviteleri için önemli bir potansiyel oluşturan nehre, sıkla turlar düzenlenmektedir.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Feke/Adana

Yol tarifi al > 

25-Kapıkaya Kanyonu

kapıkaya kanyonu

Burası Neresi? Kanyon, tektonik çöküntüler ve akarsuların meydana getirmesiyle oluşmuştur. 20 kilometre uzunluğa sahip olup, 7250 metrelik kısmı turizme açılmıştır.Karaisalı ilçesinde bulunan Kapıkaya Kanyonu ziyaretçilerine muhteşem bir doğal güzelliği vadediyor.

Neden Gitmeliyim? Dağcılar, doğa yürüyüşü sevenler ve fotoğraf tutkunlarının sıkla ziyaret ettiği kanyonda, göz alıcı doğa manzarasını görme imkanına sahipsiniz. Kanyon 16 metre yüksekliğe sahip köprü ile bağlanmıştır. Bu köprüden geçerek kanyonun içerisine doğru ilerledikten sonra 200 metreyi aşkın kayalıklar ile karşılaşacaksınız. Buradan ileriye doru gittikçe göz kamaştırıcı bir şelale sizleri karşılıyor olacak, bu noktada sizler için oluşturulmuş dinlenme ve seyir teraslarında keyfini çıkarabilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: 01770 Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

26-Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

karaisali dokuzoluk kanyonu

Burası Neresi? Adana’nın en sevilen noktaları arasında yer alan Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu’nda; ırmak üzerinde bulunan vadide meydana gelen gölet özellikle kavurucu sıcaklarda halk tarafından sıkla ziyaret ediliyor. Piknik, büyük alanlara sahip olmayıp özellikle tatil zamanlar oldukça yoğun olduğu için pek yer bulunamıyor. İçerisinde, piknik masaları, mangal alanları, mescit, lavabo ve çeşmeler yer almaktadır. Burada doğa yürüyüşü, yüzme ve balık tutmak gibi aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Merkezboztahta, Merkezboztahta Köyü Yolu, 01770 Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

27-Beledemik Vadisi

belemedik vadisi

Burası Neresi? Adana Pozantı yolunu kullanarak ulaşabileceğiniz 600 metre rakıma sahip olan Belemedik Vadisi her mevsim farklı bir güzelliğe bürünüyor.  Dağ, orman ve akarsuların oluşturduğu ekosistemin bir parçası olan el değmemiş Belemedik Vadisi, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret edilen vadi fotoğraf çekmeyi sevenler için Adana’da gezilecek yerler listesine mutlaka dahil edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Belemedik, 01470 Pozantı/Adana

Yol tarifi al >

28-Çakıt vadisi

çakıt vadisi

Burası Neresi? Dağ keçilerinin otlak alanı olan dağlarla çevrili Çakıt Vadisi, doğanın en büyük hazinelerinden biri olup içerisinde yankılanan suyun sesin yarattığı tını insana büyük bir haz veriyor. Dağcılık sporuna merak saranların çok seveceği bir yer olduğunu söylemek mümkün. El değmemiş güzelliğini ilk günkü gibi koruyan vadi, görülmeye değer nitelik taşıyor.Herkesin görmesi gereken bir yer.

29-Kızıldağ Yaylası 

kızıldağ yaylası

Burası Neresi? Adana’da Karaisalı ilçesine bağlı olan Kızıldağ Yaylası, Osmanlı Dönemi’ine ait belgelerde Cebel-i Ahmer adıyla geçmektedir. O dönemler çok değerli olmayan yayla, Ramazanoğulları zamanında önem kazanarak, birçok devlet yetkilisi yaz dönemlerinde yaylaya çıkmışlardır. Merkeze 27 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, tertermiz havası ve yüksek rakımlı olması sebebiyle yarattığı serin hava oldukça rağbet görmesine katkı sağlıyor. Kısa bir yürüyüş ve doğa çekimi için oldukça ideal.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Çevlik, Karaisalı/Adana

Yol tarifi al >

30-Aladağ-Meydan Yaylası

Aladağ-Meydan Yaylası

Burası Neresi? Aladağ’a 6 kilometre uzaklıkta konumlanan yaylada;  ardıç, çam, köknar, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri iç içedir. Yaylada yararlanabileceğiniz lokanta ve bakkallar bulunmaktadır. Ayrıca burada konaklayabileceğiniz konaklama seçenekleri de mevcut,  tabi ormanlık alan içerisine kampta kurabilirsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

31-Akçatekir Yaylası

Akçatekir Yaylası

Burası Neresi? Pozantı’ya 17 kilometre uzaklıkta yer alan Akçatekir Yaylası; Bürücek Yaylası, Akçaköy ve Tekir Yaylası’nın birleşmesiyle oluşmuştur. Etrafı çam, ardıç ve meyve bahçeleri ile çevrili yaylada her sene eylül ayında Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Özellikle yaylada yaşayan iklim sebebiyle kış aylarında 500-600 nüfüsa sahipken yaz aylarında yaşanılan göç sebebiyle neredeyse 100 katı olan 200 binli rakamlara ulaşıyor.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Akçatekir, Akçatekir Köyü Yolu, 01490 Pozantı/Adana

Yol tarifi al >

32-Horzum Yaylası

horzum yaylası

Burası Neresi? Kozan ilçe sınırları içerisinde yer alan Horzum Yaylası; çam, çınar, üzüm bağları ve meyve ağaçları ile bezenmektedir. Her türlü ihtiyacı karşılamak adına; bakkal, kır kahveleri, lokantalar ve sağlık ocağı hizmet vermektedir. Yaz ve kış ayları boyunca ziyaret edilen yaylada, kamp yapma imkanına da sahipsiniz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Kozan/Adana

Yol tarifi al >

33-Saimbeyli Çatak Yaylası

Saimbeyli Çatak Yaylası

Burası Neresi? Dağın eteğine dökülen küçük şelalelerin beslediği anıt çınar ağaçlarının gövdesi ve dalları üzerine kurulmuş olan çardaklarda piknik yapma zevkine nail olabileceğiniz bir yayladır. Tüm köyün su ihtiyacını karşılayan yaylada, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından işletilen tesisler hizmet vermektedir. Su sesleriyle birleşen kuş cıvıltıları eşliğinde doğanın kucağına kendinizi bırakabileceğiniz harika bir rota! Macerayı seviyorsanız mutlaka kamp yapmanızı öneririm.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: 01740 Saimbeyli/Adana

Yol tarifi al > 

34-Tarsus Hayvanat Bahçesi

tarsus hayvanat bahçesi

Burası Neresi? Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alan hayvanat bahçesi, 2014 yılından beri hizmet vermektedir. Birbirinden çeşitli hayvanların yaşamlarını devam ettirdiği bu sevimli bahçe, asında diğer hayvanat bahçelerinden pek de farkı olmasa da yerel ve çevre halk arasında oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Neden Gitmeliyim? Mersin Belediyesi tarafından önemli bir gün belirleyerek eğlenceli bir aktiviteye imza atmışlardır. Otuzdan fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde, özel bir alan yapılmış olup gelen ziyaretçilerin hayvanları beslemelerine olanak sağlanmaktadır. Hayvanların doğal yaşam alanlarına uygun olarak tasarlanmıştır. Zaman ayrılması gereken önemli yerlerden biri olarak listenize eklemenizi tavsiye ederim.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Kavaklı Mahallesi, Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 33400 Tarsus/Mersin

Çalışma Saatleri: 09:00-17:00

Giriş Ücreti: Yetişkin: 6 TL 18 yaşa kadar: 3 TL

Telefon: 0324 626 33 34

Yol tarifi al >

35-Tarihi Kazancılar Çarşısı

tarihi kazancılar çarşısı

Burası Neresi? Anadolu’nun tipik kapalı çarşılarına benzeyen ve hediyelik eşya alışverişi der demez akla ilk gelen yerlerden olan Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndan sevdikleriniz için bir şeyler alabileceğiniz gibi Adana mutfağına özgü yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Adana’nın simgesi Büyük Saat Kulesi’ne yürüme mesafesinde bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı, yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olmakla birlikte aynı zamanda Adana’nın yöresel el işi ve zanaat ustalarının atölyelerine de ev sahipliği yapıyor. Ağaç oymacılığından bakır kalaylamaya, kebap restoranlarından konsept kafelere kadar her zevke hitap etmeyi başaran Tarihi Kazancılar Çarşısı için en az bir gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.Herkesin görmesi gereken bir yer.

Konum: Sarıyakup, 23002. Sk., 01020 Seyhan/Adana

Çalışma Saatleri: 08:00-18:00

Yol tarifi al >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir