adıyaman

1. Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı, Adıyaman

Burası Neresi? Adıyaman denildiğinde şüphesiz ki akla ilk gelen her zaman Nemrut Dağı olur. Dolayısıyla bu tarihi şehre gelip de Nemrut Dağı’nı görmeden dönmek olmaz. Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde, Toros dağ silsilesinde yer almaktadır. 1987 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Nemrut, 1988’de Nemrut Dağı Milli Parkı olarak koruma altına alınmıştır.

Geç Helenistik Dönem’deki Kommagene Krallığı’na ait harabeleri, heykelleri ve yazıtlarıyla meşhur olan Nemrut Dağı,türkiye’nin en popüler yerlerinde biri olup; her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Gizemli atmosferiyle herkesin dikkatini çeken Nemrut Dağı’yla ilgili çok eski dönemlerden beri pek çok efsane anlatılagelmiştir. Bu efsanelerden en bilineni şöyledir:

Bir Hikaye! Bir rivayete göre adını, Hz. İbrahim’i ateşe attıran Nemrut isimli Babil hükümdarından alan Nemrut Dağı Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam tarihi açısından farklı anlamlar ifade etmektedir. Lakin halk arasında anlatılan bir efsane oldukça yaygındır. Efsaneye göre, Nemrut Dağı’nda büyük bir krallık hüküm sürüyormuş. O dönem insanlar bin yaşına kadar yaşayabiliyormuş. Nemrut Kralı da tam bin yaşındaymış. Bin yaşına kadar yaşayan kralın beş yüz yaşında bir oğlu varmış.

Kral tek çocuğu olan oğluna çok düşkünmüş. Kralın oğlu, günlerden bir gün Van Gölü kenarına oyun oynamaya gitmiş. Fakat göle düşüp, boğulan oğul, maalesef hayatını kaybetmiş. Kara haberi alan kral çok üzülür. O kadar çok üzülür ki, yataklara düşer ve hasta olur. Amansız bir hastalığa yakalanan krala bir türlü deva bulunamaz. Ölüm döşeğinde olan kral bir gün hasta yatağından kalkar ve yüzünü Nemrut Dağı’na dönerek: ”Benim oğlum yaşı beş yüz yaş, Hele ham tıraş, Bilseydim dünyada ölüm var, Koymazdım taş üstünde baş.” diyerek haykırmış.

Kralın haykırışı, dağın taşlarında yankı bulmuş ve çoğalarak geri dönmüş. Sonrasında yaşadığı acıya daha fazla dayanamayan Kral üzüntüden ölmüş. Bu olay karşısında Nemrut Dağı, duyduğu üzüntüden dolayı patlar ve her yere ateş saçmış. Nemrut Dağı’nda son gerçekleşen volkanik patlama da bu olmuş. O günden sonra bir daha faaliyete geçmeyen Nemrut Dağı’nın, kral ve oğlunun yasını tuttuğuna inanılır ve bu efsane kuşaklardan kuşaklara anlatılır dururmuş.

Neden Gitmeliyim?

MÖ 1. yüzyılda Kommagene Krallığı tarafından, devasa heykellerle donatılmış olan Nemrut Dağı, doğu ve batı teraslarında bulunan Antiochos ile tanrı-tanrıça heykellerinden dolayı “Tanrıların Dağı” olarak da adlandırılmaktadır. Kommagene kralı Antiochos Theos, MÖ 62 yılında, Nemrut Dağı’nda Yunan ve Pers tanrılarına ait olan heykellerin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Mezar, kartal başı gibi tanrısal taş oyma figürleriyle süslenmiştir.

Mezarda 1881 yılında Alman mühendis Karl Sester tarafından bir takım kazı çalışmaları yapılmış; fakat sonraki yıllarda gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar esnasında Kral Antiochos’un mezarı bir türlü bulunamamıştır. Dağda bulunan meşhur taş heykeller sırasıyla Kral Antiokhus (Theos), Herakles (Ares-Artagnes), Zeus (Oromasdes), Fortuna (Kommagene tanrıçası) ve Apollo’yu (Mithras) temsil etmektedir.

Ayrıca Nemrut Dağı’nın meşhur taşlarının oraya kadar nasıl taşındığı ve tümülüsün yapısındaki gizemler, henüz tamamen keşfedilmiş değildir. Dolayısıyla Nemrut Dağı’nın uzaylı üssü olduğunu düşünenler bile mevcut! Bunun yanı sıra ”Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü” Nemrut Dağı Milli Parkı’nda görülmesi gereken diğer tarihi yapılar arasında yer alıyor.Herkesin görmesi gereken yer.

 • Adres: Nemrut Dağı Yolu, 02000 Kahta, Kâhta/Adıyaman
 • Tel: (0312) 508 60 00
 • Çalışma saatleri: 06.00 – 21.00 *Her gün açık
 • Yol tarifi al >

2. Keleş Konağı

Keleş Konağı

Burası Neresi? Tarihi Adıyaman evlerinin muhteşem bir örneği olan Keleş Konağı, Adıyaman’ın merkezinde Ulucami yakınlarında yer alıyor. Belediye tarafından 2012 yılında, restore edilerek turizme kazandırılan konak içerisinde Adıyaman ve Güneydoğu yöresini yansıtan pek çok değerli obje bulunuyor. Bunun yanı sıra, gaziantep, şanlıurfa ve mersin’den getirilen el işi mobilyalar ve el dokuması halılar, yine konakta bulunan yöresel ürünlerin bir kısmını oluşturuyor.

Seminer, toplantı, söyleşi ve dinlenme yeri olarak hizmet veren konak, Adıyaman’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli! Ayrıca Keleş Konağı, sanatsal galeriler, geçici fotoğraf ve resim sergileri gibi pek çok kültürel aktiviteye ev sahipliği yapıyor.Herkesin görmesi gereken yer.

 • Adres: Ulucami, 808. Sk. No: 34, 02030 Adıyaman Merkez/Türkiye
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

3. Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı

Burası Neresi? Oturakçı Pazarı, Adıyaman şehir merkezi içerisinde bulunur. Bu bölgeye gelen turistler, dönemden evvel mutlaka bu tarihi çarşıya uğrar ve sevdiklerine, Adıyaman’ı simgeleyen hediyelik eşyalar alırlar. Pazar içerisinde yok yok! Halı, kilim, çanta ve heybe gibi el emeği göz nuru pek çok yöresel ürünü Oturakçı Pazarı’nda bulabilirsiniz. Ayrıca Adıyaman’ın meşhur üzümü, pestili ve muskası, çarşı içerisinde yer alan Şire Pazarı’nda bulunur. Şehri simgeleyen bu tarihi pazarı, Adıyaman’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin!.Herkesin görmesi gereken yer.

 • Adres: Kapcami, 1008. Sk. 02100 Adıyaman Merkez/Türkiye
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 23.00 Pazar: 08.30 – 22.00 *Her gün açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

4. Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi

Burası Neresi? Adıyaman Müzesi, şehir merkezinin en güzel yerinde, tek katlı, geniş ve bahçeli oldukça modern bir müzedir. 1982 yılından beri hizmet veren müzede eserler iki büyük salon ve bu salonu birbirine bağlayan ara salonla iç bahçede sergileniyor. Aşağı Fırat Bölgesinde yapılan kazılarda bulunan, satın alma ve diğer yollardan getirilen eserlerle müze, bölgenin en zengin müzesi haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Adıyaman Müzesi’nde; Kalkolitik Dönemdeki pişmiş topraktan kaplar, Paleolitik Dönemdeki el baltaları, delici ve kesiciler, Tunç Çağındaki süs eşyaları, Roma ve İslam Dönemindeki seramik kaplar sergileniyor. Ayrıca farklı dönemlere ait mühürler, insan ve hayvan figürleri, kadın ve erkek takıları, altın, gümüş, bronz sikkeler, mozaikler ve yöreye ait etnografik eserler de teşhir ediliyor.Herkesin görmesi gereken yer.

 • Adres: Yenipınar Mahallesi, Atatürk Blv. No: 226, 02100 Adıyaman Merkez
 • Tel: (0416) 216 29 29
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 17.00 *Pazartesi kapalı
 • Giriş ücreti: 5 TL
 • Yol tarifi al >

5. Çelikhan İçmesi

Çelikhan İçmesi

Burası Neresi? Çelikhan İçmesi, Adıyaman’a bağlı, aynı adlı Çelikhan ilçesinin 23 km. kuzeydoğusunda bulunuyor. Çelikhan İçmesi,istanbul üniversitesi tarafından incelenmiş olup;  bağırsak, mide, karaciğer, safra kesesi, böbrek taşı ve sağlıklı zayıflama için faydalı olduğu açıklanmıştır. Bu nedenle daha fazla ilgi görmeye başlamıştır.Herkesin görmesi gereken yer.

6. Gümüşkaya Mağaraları

Gümüşkaya Mağaraları

Burası Neresi? Gümüşkaya Mağaraları, Adıyaman’ın 40 kilometre güneybatısında, Göksu Nehri’nin kenarında yer alan oyma şeklinde birbiriyle bağlantılı mağaralardan oluşmaktadır. Gümüşkaya Mağaraları’nın oluşumunun başlangıcı İ.Ö 150 yılına dayandığı tahmin edilmekle birlikte; diğer mağaralar gibi tarihte konut olarak kullanıldığı söylenmektedir. Mağaralar; balkonlar, kuyular, bölmeli odalardan oluşuyor. Lakin mağarada gezebilmek için ancak 1 kişinin geçebileceği dar geçitleri kullanmak gerekiyor.Herkesin görmesi gereken yer.

7. Palanlı Mağarası

Palanlı Mağarası

Burası Neresi? Adıyaman şehir merkezinin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer alan Palanlı Mağarası’nın ilk olarak Paleolitik dönem insanları tarafınca kullanıldığı düşünülmektedir. Mağaranın duvarlarında o döneme ait olduğu düşünülen çizimler yer almaktadır. Arkeolojik sit alanı olarak ilan edilmiştir. Tarihe yolculuk yapmayı sevenlere farklı hisler yaşatan mağarayı görmeden şehirden ayrılmamak lazım. Mağaranın en dikkat çekici tarafı şüphesiz, isli duvarlarında, bozulmadan duran, yalın kontur çizgilerle oluşturulmuş geyik figürüdür.Herkesin görmesi gereken yer.

8. Gerger Kanyonu

Gerger Kanyonu

Burası Neresi? Fırat Nehri ile Atatürk Barajı’nın birleştiği nokta bulunan Gerger Kanyonu; ziyaretçilerine gerçek anlamda, tam bir göz zevki yaşatıyor. Öyle ki yeşilliğin ve mavi-yeşil gölün birleşimi, bir kartpostal havası oluşturuyor. Gerger Kanyonu, 2004 yılında turizme kazandırılmış olup; yeterli yatırım yapılmadığı için fazla tanınmıyor.

Lakin siz bu cennet köşesini Adıyaman’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Aksi takdirde çok şey kaçırmış olacaksınız! Gölün üzerinde gerçekleştirilen sandal, tekne veya kano turlarına katılarak, Gerger Kanyonu’nun tadını çıkarabilirsiniz.Herkesin görmesi gereken yer.

9. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Burası Neresi? Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı,gaziantep malatya karayolu ile adana-Malatya demiryolu güzergahında bulunan Gölbaşı ilçesinde, Adıyaman ilçe merkezinin 63 kilometre batısında yer almaktadır. Gölbaşı, İnekli ve Azaplı göllerinin de içinde bulunduğu 1687 hektarlık bir alandan oluşan park, 2008 yılında milli tabiat parkı ilan edilip, koruma altına alınmıştır.

Neden Gitmeliyim? İçerisinde birbirinden farklı kuş türleri bulunan Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, kuşlar tarafından yumurtlama ve yaşam alanı olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan nitelikli bir kuş cenneti olan Gölbaşı içerisinde, kuşları seyredebileceğiniz kuş gözlem kulesi, kuş gözlem evi ve bir seyir terası yer almaktadır. Sazlık alanlar ve renkli bir bitki örtüsünün süslediği Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı içerisinde ayrıca ziyaretçiler için yürüyüş yolları, piknik alanları ve çocuklar için oyun parkları bulunmaktadır.

Parkta, piknik dışında; bisiklet sürüşünden, fotoğrafçılığa, kamptan, trekking gibi doğa sporlarına kadar pek çok aktivite gerçekleştirilebiliyor. Gölbaşı muhteşem doğasıyla özellikle çadır kampçılığı alanında, türkiye’nin en iyi kamp yerlerinden biri olmaya aday! Ayrıca alanda, tuvalet, mescit, büfe ve otopark gibi hizmet noktaları da mevcut. Velhasıl bu güzel doğa içerisinde zaman geçirmek ruhunuzu dinlendirecek!.Herkesin görmesi gereken yer.

 • Adres: Aşağıazaplı, 02500, Gölbaşı/Adıyaman
 • Tel: (0312) 207 50 00
 • Yol tarifi al >

10. Değirmen Başı Mesire Yeri

Değirmen Başı Mesire Yeri

Burası Neresi? Kahta ilçesine bağlı doğal bir güzellik olan Değirmen Başı, Kocahisar köyüne 1 km. uzaklıkta yer alan çayın vadisinde bulunuyor. Temiz ve yeşil alanı, kayalıkların arasından süzülen suyu ve tarihi ortamıyla Değirmen Başı önemli bir yere sahip. Adıyaman’daki sayılı mesire alanlarından biri olan Değirmen Başı Mesire Yeri, yeşil alanlarıyla çocuklu aileler için oldukça ideal!.Herkesin görmesi gereken yer.

11. Besni Sugözü

Besni Sugözü

Burası Neresi? Besni ilçe sınırları içerisinde bulunan Besni Sugözü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ailecek vakit geçirilebilecek bir piknik alanıdır. Bölge halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen alanda; mangal yapabilir, yaz sıcaklarının bunaltısını serin suyuna girerek atabilirsiniz. Yolunuz Adıyaman’a düşerse bu mesire alanının içerisinde bulunan çok sayıdaki mağarayı da ziyaret edebilirsiniz.Herkesin görmesi gereken yer.

12. Karadağ Kent Ormanı

Karadağ Kent Ormanı

Burası Neresi? Karadağ Çamlık Ormanı olarak da bilinen Karadağ Kent Ormanı, Adıyaman şehir merkezinin 2 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Yüksek bir tepede konumlanmış olan kent ormanı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından günübirlik mesire ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Alan içerisinde, kamelya ve bank gibi oturma grupları, piknik masaları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları ve bisiklet parkurları yer almaktadır.

Genellikle çocuklu aileler tarafından, haftasonu etkinlikleri için tercih edilen Karadağ Kent Ormanı, doğayla iç içe olmayı sevenler için oldukça ideal! 57 hektarlık geniş bir alana yayılan Karadağ Kent Ormanı içerisinde ayrıca bir manzara/seyir terası bulunuyor. Zira orman, Atatürk Barajı’nı hakim bir noktadan görebiliyor. Dolayısıyla gelmişken bu harika manzarayı seyretme fırsatını kaçırmamanızı öneririm!.Herkesin görmesi gereken yer.

13. Çat Barajı

Çat Barajı

Burası Neresi? Adıyaman’da gezilecek yerler listemizde sıradaki durağımız Çat Barajı! Çat Barajı, Malatya – Çelikhan karayolu güzergahında, 1985-1996 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Şehrin görülmeye değer en popüler yerlerinden biri olan baraj, özellikle üzerindeki, hareket halinde olan adalarıyla meşhur. Çat Barajı üzerinde bulunan ‘Yüzen Adalar’ın binlerce yıl içerisinde oluştuğu bilinmektedir.

Barajdaki su seviyesinin yetersizliği ve rüzgarın etkisi ile kıyıya çarpan adalar maalesef parçalanmakta ve irili ufaklı adacıklar oluşturmaktadır. Su yüzeyinde yüzen bu adaların oluşturduğu görüntü görülmeye değer.Herkesin görmesi gereken yer.

 • Adres: Çat Barajı, 02602 Köseuşağı, Çelikhan/Adıyaman
 • Yol tarifi al >

One thought on “adıyaman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir