aksaray

1. Peri Bacaları ve Selime Katedrali

peri bacalari ve selimiye katedrali

Burası Neresi? Şehrin Güzelyurt ilçesinde yer alan peri bacaları, Selime kasabasının sınırları içinde bulunuyor. Kapadokya’ya gelen turistlerin de mutlaka uğramaya çalıştığı Selime Katedrali, Ihlara Vadisi’nin bittiği noktada yer alıyor. Tarihi açıdan oldukça önemli bir miras olarak kabul edilen katedral, iki katlı ve oldukça mistik bir yapıya sahip. Aksaray şehir merkezine 30 km mesafede yer aldığı için, şehirden saat başı kalkan araçlarla kısa bir yolculuk sonrasında kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer Kapadokya’dan gelmeyi düşünürseniz de bölgeden kalkan günübirlik otobüs turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak mesafe 100 km olduğu için daha uzun bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Gideceğiniz yol her türlü buna değiyor. Zira katedrali ve peri bacalarını gördüğünüzde iyi ki gelmişiz diyeceğinize eminiz.

Not: Tarihi kutsal katedrali ziyaret ettiğiniz sırada vereceğiniz giriş ücretiyle aynı zamanda, Ihlara Vadisi’ni de gezebilirsiniz. Ancak doğayla baş başa olacağınız için ayağınıza rahat bir spor ayakkabı giymenizi öneririz. 

 • Adres: 68500 Yaprakhisar, Güzelyurt/Aksaray
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi: 07.30 – 19.30 – Kış Dönemi: 08.00-17.00
 • Giriş ücreti: 36₺ (8 yaş ve üzeri ücrete dahil) (Müzekart geçerli)
 • Yol tarifi al >

2. Güzelyurt Evleri

güzelyurt evleri

Burası Neresi? Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan tarihi evler, şehir merkezine 28 km mesafede yer alıyor. Genellikle Kapadokya’ya gelen turistlerin uğradığı köy, eskiden Rumların yaşadığı evlerden oluşuyor. Kurtuluş Savaşı sonrasında yaşanan Mübadele nedeniyle Türklerin yerleştiği evler, günümüzde ev ya da butik otel olarak kullanılıyor.

Neden Gitmeliyim? Aksaray şehir merkezinden her saat başı Güzelyurt’a giden araçlardan bulunduğu için kolaylıkla gelebileceğiniz ilçede otobüsler akşam 19.00’a kadar sefer düzenliyor. Hangi tarihte yapıldığı evlerin kapısında yazan köyü gezerken, tarihin dokusuna hayran kalacağınıza eminiz.

3. Güvercinkayası

güvercinkayası

Burası Neresi? Aksaray geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri de, binlerce yıllık tarihiyle günümüze ışık tutan Güvercinkayası. Aksaray’ın Çatalsu Köyü’nde yer alan tarihi alan, 1996 yılından beri kazı çalışmalarının devam ettiği bir höyük. Hayvan kemiklerinden kale surlarına kadar pek çok kalıntıya rastlanılan höyüğün tarihinin Kalkolitik döneme kadar uzandığı düşünülüyor. Mamasun Barajı’nın yanı başında yer alan höyüğü, ücretiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

4. Zinciriye Medresesi

zinciriye medresesi

Burası Neresi? Aksaray’a gelmişken tarihi medresesi Zinciriye Medresesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1336 yılında Karamanoğulları Beyliği’nden Yahşi Bey tarafından yaptırılan medrese, Aksaray’ın yöresel taşı olan tüf taşından ve kesme moloz taştan inşa edilmiş. Kemerli bölümleri ve geniş avlusuyla ilgi çeken medrese, Aksaray merkezde yer alan Ulu Camisi’ne de 200 metre kadar yakın bir mesafede yer alıyor. 8 ayrı bölümden ve 4 revaktan oluşan medrese, tarihi öneminin yanı sıra mimari açıdan da oldukça zevkli bir gezi noktası olabilir.

 • Adres: Zincirli, Belediye Cd. No: 28, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray
 • Tel: 0 (382) 213 24 74
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00 *Pazar günleri kapalı
 • Giriş ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

5. Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

saratlı kırkgöz yeraltı şehri

Burası Neresi? Aksaray’ın şehir merkezine 22 km mesafede yer alan Kırkgöz Yeraltı Şehri, tüf kayaların oyulmasıyla yapılan oldukça eski bir yaşam alanı. Yeraltı şehrinin 7 katlı olduğu biliniyor, ancak günümüzde gezebileceğiniz yerler sadece 3 kat. Toplamda 40 ayrı odanın bulunduğu gezi alanı yılda 150 binden fazla turist ağırlıyor. Oldukça etkileyici bir ambiyansa sahip olan şehrin tek eksik yanı ise çok fazla bilgilendirme yapılmıyor oluşu. İçeride herhangi bir yönlendirme tabelası bulunmadığı için kendinizi labirentte hissedebilirsiniz.

 • Adres: 68900 Saratlı/Gülağaç, Aksaray
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi: 08.00 – 19.00, Kış Dönemi: 08.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: 12₺
 • Yol tarifi al >

– Müzeler

6. Aksaray Müzesi

aksaray müzesi

Burası Neresi? Bir şehrin kültürel ve tarihi dokusunu en iyi anlayabileceğiniz yerlerden birisi de hiç şüphesiz müzeleri oluyor. Aksaray’ın şehir merkezine 3 km kadar yakın bir mesafede yer alan şehir müzesine, şehir içinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Aksaray’ın binlerce yıllık höyüklerinde ve tarihi eserlerinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan 16 bine yakın eserin sergilendiği müze, 2004 yılında Zinciriye Medresesi’nden bugün ki binasına taşınmış.

 • Adres: Hacılarharmanı Mahallesi, Konya Cd. No 16, 68100 Merkez/Aksaray
 • Tel: (0382) 215 56 36
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi 10.00-17.00 – Kış Dönemi 08.30-17.30 *Pazartesi günleri kapalı
 • Giriş ücreti: 5 TL /Müzekart ile ücretsiz.
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

– Kaplıcalar

7. Ziga Kaplıcaları

ziga kaplıcaları

Burası Neresi? Ihlara Vadisi’nin içerisinde yer alan Ziga Kaplıcaları, Türkiye çapında oldukça önemli ve meşhur bir kaplıca. Yaprakhisar Köyü’nün sınırları içinde bulunan termal alan, sağlık turizmi açısından sık sık ziyaret ediliyor. 47 derece su sıcaklığıyla, romatizma gibi eklem ağrılarına şifa olan termal tesisin bulunduğu alanda iki tane otel bulunuyor. Konaklayabileceğiniz gibi günübirlik de ziyaret edebileceğiniz termal tesislerinde, Pamukkale travertenlerine benzetilerek yapılan termal alanı da görmelisiniz.

– Seyir Terasları

8. Aksaray Seyir Terası

aksaray seyir terası

Burası Neresi? Aksaray’a gelmişken, şehre şöyle tepeden güzel bir bakış atmadan gitmek olmaz. Şehrin tepe kısmında yer alan Zafer Mahallesi’ne kurulan seyir terası aynı zamanda, çocuk parkından restoranına kadar her şey bulabileceğiniz bir tesis. Açık ve kapalı olmak üzere iki ayrı bölümü bulunan restoranında harika bir yemek yiyebilir, ya da gün batımında manzaraya karşı güzel bir bol köpüklü Türk kahvesi içebilirsiniz. Dolayısıyla Aksaray Seyir Terası’nı, Aksaray gezilecek yerler listenize sizler de muhakkak ekleyin!

 • Adres: Zafer Mahallesi, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray
 • Tel: 0505 155 22 47
 • Çalışma saatleri: 12.00 – 00.00 *Her gün açık
 • Yol tarifi al >

– Türbeler

9. Somuncu Baba Türbesi

somuncu baba türbesi

Burası Neresi? Aksaray gezilecek yerler listemize, şehrin en bilinen yerlerinden biri olan tarihi Somuncu Baba Türbesi’yle hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray’ın merkezinde yer alan Gençosman Mahallesi’ndeki türbe, şehre gelenlerin en sık ziyaret ettiği dini noktaların başında geliyor. Yaşamının bir dönemini geçirdiği Aksaray’da kurulan türbe, Ervah Mezarlığı’nın bulunduğu alanın hemen ön kısmında yer alıyor.

– Meydanlar

10. Aksaray Meydan

Aksaray Meydan

Burası Neresi? Aksaray’ın kalbinin attığı en işlek ve en canlı noktası olan Aksaray Meydan, şehrin göbeğinde, Minarecik mevkiinde yer alıyor. Meydanın en ilginç tarafı tam ortasında bulunan Saat Kulesi oluyor. Hatta söz konusu alan, Saat Meydanı adıyla da anılıyor. 2014 yılında Aksaray Belediyesi’nin destekleriyle inşa edilen Saat Kulesi, mimarisinde tarihi izler taşıyor. Osmanlı Devleti hükümdarlarından II. Abdülhamit’in Bir vasiyeti olarak yaptırılan kule aynı zaman köklü tarihimizi yansıtıyor.

Neden Gitmeliyim? Bilindiği üzere çoğu şehrimizde bulunan saat kulelerinin birçoğu II. Abdülhamit’in emriyle yapılmıştır. Şehre güzellik katan saat kulelerinin yapısı hemen her yerde aynı formda bulunuyor. Aksaray Meydanı Saat Kulesi, özellikle akşam saatlerinde muhteşem bir görüntüye bürünüyor. Zira kuledeki ışıklandırma sistemi fazlasıyla harika! Velhasıl tarih kokan bu şehre gitmişken Aksaray Meydan’ı ve meydanda yer alan Saat Kulesi’ni Aksaray gezilecek yerler listenize eklemeli ve mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: Minarecik, 44/ Mehmet Altınsoy Cd. No: 1 D: 1, 68100 Merkez/Aksaray
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Yol tarifi al >

*Doğal Güzellikler

– Vadiler

11. Ihlara Vadisi

ıhlara vadisi

Burası Neresi? Türkiye’nin en güzel vadilerinden biri olan Ihlara Vadisi, özellikle de doğa severlerin en sık geldiği noktalardan. Aksaray şehir merkezinden kalkan araçlarla kolaylıkla ulaşabileceğiniz vadiye, Kayseri’den ve Kapadokya’dan da gelebilirsiniz. İçerisinde yer alan nehir ile gerçek bir doğa harikası olan vadi, birinci maddede bahsettiğimiz Selime Katedrali ile aynı alan içerisinde yer aldığı için aynı giriş ücreti üzerinden fiyatlandırılıyor.

Neden Gitmeliyim? Yüzlerce basamaklık ahşap merdivenlerin yer aldığı vadide, harika bir doğa gezisi yapabilir, aynı zamanda da vadinin içerisinde yer alan birçok tarihi mirası kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Doğasına ve tarihine hayran kalacağınız Ihlara Vadisi’ne tam bir gününüzü ayırırsanız, daha verimli geçireceğinizi düşünüyoruz.

 • Adres: 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi: 08.00 – 19.00, Kış Dönemi: 08.00 – 17.00
 • Giriş ücreti: 20₺ (Müzekart geçerli)
 • Yol tarifi al >

12. Manastır Vadisi

manastır vadisi

Burası Neresi? Aksaray’ın meşhur doğa harikalarından sayılan bir diğer vadisi de, aynı zamanda tarihi dokuya sahip Manastır Vadisi. Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan vadi, el değmemiş ve henüz bozulmamış yapısıyla da oldukça ilgi çekiyor. Şehir merkezine 50 km mesafede yer alıyor ancak Güzelyurt ilçesinden gitmek isterseniz, yalnızca 4 km kadar bir mesafe gitmeniz yeterli.

Neden Gitmeliyim? Güzel bir doğa yürüyüşü yaparak da ulaşabileceğiniz vadiye ulaşınca neden çok ünlü olmadığını sorgulayabilirsiniz.Vadi içerisinde Kömürlü Kilisesi’nden, Sivişli Kilisesi’ne kadar neredeyse 50 tane tarihi kutsal mekan yer aldığı için dolu dolu bir gezi geçireceğinize eminiz.

 • Adres: Yeni, Cevizli Sk., 68500 Güzelyurt/Aksaray
 • Tel: 0382 451 22 76
 • Çalışma saatleri: Yaz Dönemi: 08.00 – 19.00, Kış Dönemi: 08.00 – 17.00
 • Giriş Ücreti: 5₺
 • Yol tarifi al >

– Dağ Ve Yaylalar

13. Hasan Dağı

Hasan Dağı

Burası Neresi? Aksaray’a geldiğiniz anda gözünüzü alacak ilk doğal güzellik şehrin arkasında duran devasa Hasan Dağı olacak. Deniz seviyesinden 3268 metre yükseklikte bulunan dağ, aslında volkanik bir dağ. Kapadokya’dan dahi gözükebilen tepesiyle oldukça büyük bir krater olan yapı, harika bir doğaya ev sahipliği yapıyor.

Neden Gitmeliyim? Aksaray’a geldikten sonra Helvadere kasabasına geldiğinizde ulaşabileceğiniz dağın yamacı, aynı zamanda harika bir göle de sahip. Dağda güzel bir yürüyüş yapıp yeşilliklerin tadını çıkarttıktan sonra, gölün kenarında yer alan balık restoranlarında harika bir yemek keyfi yapabilirsiniz. (Özellikle de alabalığının tadına bakmanızı öneriyoruz.)

– Göller

14. Acı Göl

acı göl

Burası Neresi? Aksaray gezilecek yerler listemizde yerini alan bir diğer doğal güzellik ise, meşhur volkanik kraterden oluşan Acıgöl. Narlıgöl adıyla da bilinen göl, Niğde ile Aksaray’ın kesişme noktalarından biri. Aksaray şehir merkezinden gelmek isterseniz, merkezden kalkan Gülağaç, Sofular araçlarına binerek kolayca ulaşabilirsiniz. 45 km kadar yol gideceğiniz için yolun sıkıcı olacağını düşünmeyin, zira gölün bulunduğu alana ulaşana kadar dahi bir sürü harika yerler görebiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Volkanik bir göl olduğu için sıcaklığı 65 dereceye kadar çıkabilen Acıgöl, termal olarak kabul edildiği için sağlık turizmi açısından da oldukça ilgi çekici bir nokta haline geliyor. Kalp şekline benzeyen yapısıyla gün batımında oldukça romantik bir görünüme sahip olan termal gölü, Aksaray gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

15. Tuz Gölü

tuz gölü

Burası Neresi? Bir şehirde olduğunda ziyaret için en güzel yerlerden birisi de hiç şüphesiz tuz gölleri oluyor. Sabahın ilk ışıklarında ayrı, gün batımında ayrı bir güzelliğe sahip olan tuz gölleri, yaz kış fark etmeden ziyaret edebileceğiniz oldukça özel noktalardan biri. Aksaray’ın da en önemli değerlerinden biri olan tuz gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının neredeyse %40’ını karşılıyor. I. Derece sit alanı olarak kabul edilen ve koruma altında olan tuz gölü, aynı zamanda flamingoların da uğrak noktası.

Neden Gitmeliyim? Yaz aylarında göl kuraklaştığı için, gölün üzerinde rahatça yürüyebiliyorsunuz. Gölün çevresinde ise tuz gölünden çıkarılan tuzla yapılan sabun vb. kişisel bakım ve sağlık ürünlerinin satıldığı yerler bulunuyor. Gölde harika fotoğraflar çektirip, günün tadını çıkardıktan sonra sevdiklerinize veya kendinize ürünlerden satın alabilirsiniz.

– Piknik Alanları/Doğa Parkları

16. Kılıçarslan Piknik Alanı

kılıçarslan piknik alanı

Burası Neresi? Aksaray’da güzel bir gün geçirebileceğiniz yerlerden bir diğeri de, şehir merkezinde yer alan oldukça büyük bir alana sahip Kılıçarslan Parkı. İçerisinde yapay bir gölden, yürüyüş yollarına kadar oldukça güzel bir alan yer alıyor. Mesire alanının içerisinde sevdiklerinizle güzel bir piknik yapabilir, günün ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Adres: Coğlaki, Hasas Mah. Cd. 68100 Gençosman, Aksaray Merkez/Aksaray
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Yol tarifi al >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir