bayburt

1. Baksı Müzesi

Baksı Müzesi

Burası neresi? Bayburt gezilecek yerler listesindeki ilk durağımız: Baksı Müzesi! Bayburt’ta yer alan Baksı Müzesi, Türkiye’deki en özel müzelerden biri olarak bilinmektedir. Gerek tasarımı gerek bulunduğu konum nedeniyle oldukça ilgi çekici bir konuma sahip olan müze, Prof. Dr. Hüseyin Koçan ve ekibi tarafından kurulmuştur.

Neden gitmeliyim? Müzeyle ilgili ilk çalışmalar 2005 yılında kurulan Baksı Kültür Sanat Vakfı’nda ortaya çıkmış. Daha sonra devletten herhangi bir yardım almadan, 2010 yılında açılan müze, yemyeşil Çoruh Vadisi’ne bakan manzarasıyla kültür ve sanatın en güzel yansıtan yapılardan biri. İçerisinde ana sergi salonundan, kütüphane ve konferans salonuna kadar pek çok sosyal imkana da yer veren müze,2014 yılında Avrupa Konseyi Müze Ödülü’ne layık görülmüştür.

 • Adres: Bayraktar Köyü Yolu, 69000 Bayraktar, Bayburt Merkez/Bayburt
 • Tel: 0 458 247 34 38
 • Çalışma saatleri: 10.00 – 12.30 | 13.30 – 19.00 *Pazartesi günleri kapalı
 • Giriş ücreti: Yetişkin 10 TL | Öğrenci 5 TL | Grup 7 TL *Salı günleri ücretsiz
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

2. Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi

Kenan Yavuz Kültür Evi

Burası neresi? Bayburt’un kültürel etkinlik alanı ve müzelerinden biri olan Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi, şehirdeki kaliteli bir kültür sanat etkinliği adreslerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bayburt şehir merkezine 40 kilometre mesafede yer alan kültür evi, Demirözü Barajı’nın da yer aldığı aynı isimli Demirözü Vadisi’nde bulunuyor. Eski adı Loru olan tarihi bir konakta hizmet veren müzenin, 2003 yılından 2015 yılına kadar süren uzun bir birikim ve girişimin sonucu olarak ortaya çıktığı biliniyor.

Neden gitmeliyim? 2015 yılının yaz ayında açılan kültür evi, şehre kültürel ve tarihi anlamda pek çok faydası da dokunan Kenan Yavuz tarafından kurulmuş. Şehrin kültürel etnik tanıtımından, çeşitli sanatçıların sergilerine ve sinema gösterimlerine yer veren Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi, Bayburt’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: Otlukbeli Köyü Yolu, 69400 Beşpınar, Demirözü/Bayburt
 • Tel: 0537 584 79 81 – 0552 436 69 24
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 19.00 *Hafta sonu kapalı
 • Giriş ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

– Ulusal Ve Milli Parklar

3. Yakupabdal Tabiat Parkı

Yakupabdal Tabiat Parkı

Burası neresi? Bayburt’un şehir merkezine 60 kilometre mesafede yer alan Yakupabdal Tabiat Parkı, Bayburtluların hafta sonları veya yaz aylarında doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmeleri için ziyaret ettikleri parklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Yakupabdal Tabiat Parkı’nı sizler de Bayburt gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin!

Neden gitmeliyim? 2014 yılında tabiat parkı olarak kabul edilip, koruma altına alınan bu yemyeşil park, içerisinde yer alan Yakupabdal türbesi ve göletli mesire alanıyla ziyaretçilere en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor. Parkın içinde yer alan göletin etrafında yapılan mesire alanında, piknik masalarından, çardaklara kadar çeşitli imkanlar ve doğa yürüyüşü yapabileceğiniz alanlar bulunuyor. Yakupabdal Tabiat Parkı’nda fotoğrafçılık, kuş gözlemciliği, manzara seyri, dağ bisikleti, olta balıkçılığı ve yaban hayatı gözlemciliği gibi doğa aktiviteleri gerçekleştirilebiliyor.

 • Adres: Yakupabdal, 69400 Demirözü/Bayburt
 • Tel: (0312) 207 50 00
 • Çalışma saatleri: 07.00 – 18.00 *Her gün açık
 • Giriş ücretsiz
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

4. Kaleardı Şehir Parkı

Kaleardı Şehir Parkı

Burası neresi? 2016 yılında Bayburt Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Kaleardı Şehir Parkı, 2017 yılında hizmete açılmış. Oldukça geniş bir alanda inşa edilen ve düzenlenen park, içerisinde yer alan sosyal donatılarla Bayburtlulara oldukça keyifli bir ortam sunuyor.

Neden gitmeliyim? Oturma kamelyası ve mangal barbekülerinden, yapay bir dere ve yürüyüş parkuruna kadar pek çok sosyal imkanın yer aldığı parkta, güzel bir çay içip sohbet edebileceğiniz bir kafe de bulunuyor.

 • Adres: Kaleardı Halfikale, 69000, Bayburt Merkez/Bayburt
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

– Kayak Merkezleri

5. Kop Dağı Kayak Merkezi

Kop Dağı Kayak Merkezi

Burası neresi? Kış turizmi dendiğinde, Bursa – Uludağ gibi alternatifler dışında akla gelen kayak merkezlerinden birisi de, Bayburt’un Kop Dağı’nda yer alan kayak merkezi. Bayburt ve Erzurum’un kesiştiği noktada yer alan kayak merkezi, 3000 metrelik rakımıyla, oldukça yüksek bir alanda yer alıyor. Kolay bir ulaşım noktasında yer aldığı için ziyaret sırasında ulaşım sorunu yaşamayacağını düşündüğümüz kayak merkezi, şehir merkezine 43 km uzaklıkta bulunuyor.

Neden gitmeliyim? Birbirinden farklı zorluklarda etap şeklinde ayrılan kayak tesisinde, kar sörfünden, teleferiğe kadar pek çok eğlenceli aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Kayak merkezine geldiğinizde konaklayabileceğiniz birçok tesis yer aldığı için, oldukça keyifli uzun bir tatil yapabilirsiniz. Genellikle kayak tesisinin çevresinde yer alan tesisler dağ evi ve büyük otel olarak ayrılmış durumda. Bütün ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesislere bir kere geldikten sonra tatiliniz bitene kadar şehir merkezine inmenize gerek kalmıyor.

 • Adres: Kop Kayak Merkezi, Bayburt Merkez/Bayburt
 • Tel: (0458) 215 12 15
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

*Doğal Güzellikler

– Nehirler

6. Çoruh Nehri

Çoruh Nehri

Burası neresi? Listemizin başında yer alan doğal güzelliklerden birisi olan Çoruh Nehri, Türkiye’nin sahip olduğu en önemli miraslardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde doğup, Gürcistan’ın denizine dökülen nehir, 431 kilometrelik uzunluğunun 410 kilometresini ülkemizin sınırları içerisinde geziyor. Mescid Dağı’ndan doğan nehir, Bayburt ve Artvin üzerinden geçerek Gürcistan’a ulaşıyor.

Dünya üzerinde yer alan nehirlerin içerisinde en hızlı akan nehirlerden birisi olan Çoruh Nehri, derinliği ve Mayıs ayında 500 metreküpe kadar ulaşan yüksek debisiyle üzerinde üç ayrı baraja ev sahipliği yapıyor.

Neden gitmeliyim? Deriner, Borçka ve Muratlı Barajı’nın yer aldığı böylesine güzel bir nehirde, doğa sporları da oldukça ilgi görüyor. Çoruh Nehri’nin yaklaşık 100 kilometrelik bir alanı, kano ve rafting gibi su sporları için oldukça uygun. Dingin noktalarından, zorlu parkurlarına kadar pek çok ayrı etaptan oluşan nehir, Bayburt’a gelenlerin de mutlaka tatması gereken bir zevke sahip. Üç ayrı parkurdan oluşan nehirde, Bayburt-Çoruh Nehri Dikmetaş Köprüsü’nün bulunduğu alandan parkura başlanabiliyor.

Bölgeye genellikle profesyonel hocalar ve ekipler halinde gelindiği için, böyle bir ekiple ya da profesyonelle değilseniz parkura hiç başlamamanızı öneririz. Zira Bayburt- İspir parkuru çok zorlu olmasa da deneyimsizler için tehlikeli olabiliyor.

Kaçırmayın! Rafting yapabileceğiniz alanda dilerseniz kamp da kurabilirsiniz. Aslandede ve Laleli olarak bilinin iki ayrı kamp alanı daha bulunan Bayburt’ta, nehrin ve kamp hayatının güzelliğini keşfedebileceğiniz güzel bir tur geçirmeden dönmemenizi dileriz.

Uyarı! Çoruh Nehri’nde kamp yapmayı düşünüyorsanız, doğada tamamen arınmış bir ortamda bulunacağınızı, elektrik ve gıda gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamayacağınızı unutmamanız gerekiyor. Binlerce çeşit yaban hayvanının evi olan doğada, yabani hayvanlarla karşılaşma riskiniz de yüksek olacağı için, ekipmansız ve profesyonel rehbersiz alanda kamp kurmamanızı öneririz.

– Şelaleler

7. Sırakayalar Şelalesi

Sırakayalar Şelalesi

Burası neresi? Bir şehre geldiğinizde görmek istediğiniz doğal güzelliklerin başında genellikle şelaleler yer alıyor. Nedendir bilinmez suyun dinlendirici sesi, insanı streslerinden uzaklaştırıp sakinleştirdiği için şelaleler her zaman en çok ziyaret edilen doğal alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bayburt’a geldiğinizde ise muhakkak uğramanız gereken şelalelerden birisi de, meşhur Sırakayalar Şelalesi. Bayburt’un şehir merkezine 16 km mesafede yer alan şelale, kendisiyle aynı ismi taşıyan Sırakayalar Köyü’nde yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Şelale, genellikle yaz aylarında köylüler ve şehirliler tarafından mesire alanı olarak kullanılıyor. 20 metre yükseklikten dökülen Sırakayalar Şelalesi, Kopuz Deresi üzerinde yer alıyor. Gürül gürül akan şelalenin serinliğinde güzel bir gün geçirebilir, buz gibi suyuna ayaklarınızı sokarak şelalenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Uyarı! Ülkemizde mesire alanı olarak kullanılan şelalelerde ne yazık ki çevre kirliliği nedeniyle geri dönülemez zararlar meydana geliyor. Okuyucularımızın doğayı seven ve koruyan insanlar olduğunu düşünüyor, mesire alanlarında atıklarını bırakmayacaklarını biliyoruz.

– Yaylalar

8. Aydıntepe Yaylası

Aydıntepe Yaylası

Burası neresi? Doğayla iç içe olmayı sevenler için trafikten ve insan kalabalığından uzak olan Türkiye’nin birbirinden güzel yemyeşil yaylaları her zaman ilaç gibi gelmiştir. Şifayı doğada arayanların ilk çıktıkları yerlerden biri olan yaylalar, Bayburt’ta da Aydıntepe Yaylası’yla karşımıza çıkıyor.

Neden gitmeliyim? Kışın kar yağdığında bembeyaz bir gelin gibi, yazın ise yemyeşil çimenleri ve ağaçlarıyla içinizi ısıtacak Aydıntepe Yaylası, Nisan ayının ortalarına kadar buzla kaplı oluyor.İçerisinde bir de göletin yer aldığı yaylada, kışın gölet tamamen buz tutuyor. Her yıl Temmuz ayında yayla şenliklerinin de düzenlendiği Aydıntepe Yaylası’nda, harika bir doğa turuna çıkabilir, dilerseniz kendi malzemelerinizi yanınızda getirerek doğayla baş başa kamp da yapabilirsiniz.

9. Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat Yaylası

Burası neresi? Listemizde yerini alan bir diğer yayla ise, Bayburt şehir merkezine biraz uzak olsa da, doğayla baş başa vakit geçirmek için oldukça ideal yerlerden birisi. Bayburt’un sınırları içerisinde yer alan Aydıntepe ilçesine 54 km mesafede yer alan yayla, Trabzon’a da oldukça yakın olduğu için pek çok yerden ziyaretçiyi ağırlıyor.

Neden gitmeliyim? Haziran, Ağustos ve Eylül ayında üç ayrı şenliğe ev sahipliği yapan yayla, yaz kış farklı bir güzelliğe ve görünüme bürünüyor. Yaylanın sınırları içerisinde ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için pansiyondan, restorana kadar pek çok imkan bulunuyor. Ancak yayla yaz aylarında aktif olarak ziyaret edildiği için tüm bu hizmetler yaz aylarında açık oluyor.

Kaçırmayın! Yazın doğa yürüyüşü, kışın ise kayak yapmak için oldukça ideal olan yaylaya, Bayburt geziniz sırasında mutlaka uğramalısınız.

 • Adres: Uzuntarla, 61940 Çaykara, Trabzon – Bayburt Yolu Üzeri
 • Yol tarifi al >

– Mağaralar

10. Buz Mağarası

Buz Mağarası

Burası neresi? ”Helva Köyü Buz Mağarası” adıyla da bilinen, şehrin en önemli turistik değerlerinden biri olan mağara da, listemizde yerini alıyor. Şehir merkezinde 33 km mesafede yer alan bu doğa harikası, şehre gelen doğa tutkunlarının mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biri.

Neden gitmeliyim? Helva Köyü’nün sınırları içinde yer alan mağara, içerisinde yer alan buzdan sarkıt ve dikitlerle oldukça dikkat çekiyor. Eski tarihlerde bölgede kalan yöre halkının bir dönemler soğuk hava deposu olarak kullandığı mağara, bugün turistik bir mekan haline gelmiş.

Uyarı! Buz Mağarası’na gitmek isterseniz ulaşım konusunda sıkıntıların olabileceği konusunda da sizi uyarmamız gerekiyor. Mağaraya giden yolda belli bir noktaya kadar araçla gidebiliyorsunuz. Ancak daha sonra 40 dakikadan fazla bir yüksek tepeye yürüyüş, daha doğrusu tırmanış gerçekleştirmeniz gerekiyor. Oldukça uzun bir yürüme mesafesine sahip olan mağaraya, bölgeyi bilen profesyonel biri ile yolculuk etmenizi tavsiye ederiz.

 • Adres: Helva Köyü, 69000, Bayburt Merkez/Bayburt
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

11. Çımağıl Mağarası

Çımağıl Mağarası

Burası neresi? Bayburt’un doğa harikası mağaralarından biri olan Çımağıl Mağarası, Bayburt gezilecek yerler listemizde en ilgi çeken noktalardan birisi. Oldukça ilginç olan mağara, şehir merkezinde 35 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Araçla gidilebilen mağaraya, belli bir noktadan sonra yürüyüş gerçekleştirmeniz gerekiyor. Aşağı Çımağıl Köyü sınırları içerisinde yer alan Çımağıl Mağarası, yer altında oldukça etkileyici bir dünya desek yanlış olmaz.

Neden gitmeliyim? Çeşit çeşit boylardaki doğal sarkıt ve dikitlerden, mağara çiçeklerine kadar pek çok farklı doğa oluşumunun yer aldığı mağara, 110 metre yüksekliğinde olduğu için oldukça rahat gezilebiliyor. Mağaranın içine yapılan köprülü yürüyüş yolları sayesinde köprüyü kolaylıkla gezebilir, doğal dokusunu inceleyebilirsiniz. Şehir dışından gelenlerin genellikle iyi tanıtılmadığı için bilmediği bu mağarayı, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Uyarı! Mağarayı ziyaret edecekler için belirtmemiz gerekir ki, mağara oldukça zorlu bir ulaşım yerinde yer alıyor. Keskin ve dik kayalıkların olduğu yoldan 1 saate yakın bir yürüyüş yaparak ulaşabileceğiniz mağarada görecekleriniz, yürüyüşe değeceğini kanıtlayacak.

 • Adres: Sümer, 143117, 40. Sk. No: 40, 20020 Bayburt
 • Çalışma saatleri: 10.00 – 18.00 *Her gün açık
 • Yol tarifi al >

– Piknik Alanları

12. Aslan Dağı Mesire Alanı

Aslan Dağı Mesire Alanı

Burası neresi? Listemizde yerini alan bir diğer park ise, şehir merkezine 3 km mesafede yer alan Aslan Dağı Mesire Alanı. Mesire alanı şehir merkezinin yanı başında yer aldığı için Bayburtluların en sık ziyaret ettiği parklardan biri. Özellikle hafta sonları ve yazın üniversiteli gençlerden, çocuklu ailelere kadar pek çok kişiye ev sahipliği yapan mesire alanı, belediye tarafından özel olarak düzenlenmiş.

Neden gitmeliyim? Çocuk parklarından, yürüyüş parkurlarına kadar, piknik yapabilmeniz için kamelyaların yer aldığı mesire alanının içerisinde tavşan, tavuk gibi çeşitli hayvanlar da açık bir şekilde dolaşıyor.

Kaçırmayın! İçerisinde yer alan göl ve yemyeşil doğasıyla sizi kendine hayran bırakacak Aslan Dağı’nda sevdiklerinizle oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

 • Adres: Gençosman, Hanedan Sk. 69000 Bayburt Merkez/Bayburt
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücreti: Araç başı 10 TL
 • Yol tarifi al >

13. Demirözü Barajı

Demirözü Barajı

Burası neresi? Bayburt’un şehir merkezine yarım saatlik mesafede bulunan Demirözü Barajı, 1996 ve 2003 yılları arasında şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş bir baraj. Pek çok baraj yapılan şehirde olduğu gibi, Bayburt’ta da, baraj alanı aynı zamanda mesire alanı olarak kullanılıyor.

Neden gitmeliyim? Demirözü Barajı şehir merkezine çok fazla uzak olmadığı için genellikle sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerinin arttığı barajda, baraj gölünün etrafında yer alan restoranlarda vakit geçiriliyor. Restoranların etrafında yer alan piknik masalarında mangal barbekülerinden, çocuk parkına kadar pek çok alternatif yer alıyor.

Kaçırmayın! Dileyenler için gölün üzerinde tekne turu hazırlanmış. Belli bir ücret ödeyerek tur yapan teknelere iskeleden binebilir, barajın üzerinde güzel bir gezi yapabilirsiniz. Demirözü Barajı’nda gerçekleştirilen tekne turları hafta içi 08.00 ile 18.00 saatleri arasında; hafta sonu ise 08.00 ile 22.00 saatleri arasında düzenleniyor. Tekne turu totalde 45 dakika sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir