bolu

1. Tarihi Mudurnu Evleri

Tarihi Mudurnu Evleri

Burası Neresi? Bolu’ya bağlı bir ilçe olan Mudurnu, şehir merkezinin 52 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Mudurnu’yu özel kılan sahip olduğu Eski Türk evleridir. Safranbolu’nun tarihi evleri gibi bir yapıya sahip olan Tarihi Mudurnu Evleri, geçmişi birkaç yüzyıl öncesine kadar dayanan, Osmanlı kent mimarisini yansıtan önemli örneklerdir.

Bundan dolayı Kentsel Sit Alanı ilan edilip koruma altına anılan ilçede, 207 konut, 20 dini kültürel yapı, 2 doğal anıt, 2 askeri yapı, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 231 adet tarihi yapı bulunmaktadır. Velhasıl Tarihi Mudurnu Evleri, Bolu’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yerini almalıdır.

Neden Gitmeliyim? Mudurnu Tarihi Ahi Kenti adıyla 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeye hak kazanan ilçede, özellikle Armutçular Konağı ve Keyvanlar Konağı yakından görülmelidir. Zira eski sivil mimariyi en iyi yansıtan örnekler bu konaklardır. Konakların bir kısmı konaklama için pansiyon işlevi görürken çoğunda Bolu’nun yöresel mutfağının tanıtımı yapılmaktadır. Genellikle iki ve üç katlı konak şeklinde olan Tarihi Mudurnu Evleri’nin dışa yönelik şahniş ve cumbalı olduğu görülür. Ayrıca evlerin ahşap kapı ve pencerelerinde Osmanlı ağaç işçiliğinin en güzel örneklerine rastlayabilirsiniz.

Buna muhteşem tavan süslemelerini ve ahşap oyma sanatının en güzel örneklerini de eklemek gerekiyor. Mudurnu’ya gelmişken köy kadınlarının el emeği göz nuru iğne oyalarına bir göz atmanızı öneririm. Tarihi konakların bir kısmında, kadınların kendi elleriyle yaptığı pek çok yöresel ürün tezgahlarda sergilenmektedir. Dilerseniz Mudurnu’dan bir hatıra olarak hem kendinize hem de sevdiklerine hediye alabilirsiniz. Ayrıca Mudurnu’nun meşhur pişmaniyesini mutlaka duymuşsunuzdur. Mudurnu Saray Helvaları olarak geçen pişmaniyelerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Kaçırmayın! Mudurnu ile arasında 5 kilometre mesafe bulunan Tarihi Babas Kaplıcası’na uğrayabilir, metabolizma hastalıkları ve hafif diyabetliler üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenen şifalı termal sudan faydalanabilirsiniz.

2. Tarihi Göynük Evleri

Tarihi Göynük Evleri

Burası Neresi? Bolu’nun 98 kilometre güneybatısında yer alan Göynük, tarihi değerleriyle öne çıkmış turistik bir ilçedir. Göynük, Eskişehir, Bilecik, Ankara ve Sakarya ile sınır komşusudur. Tarihi Göynük evleriyle bilinen Türkiye’nin önemli tarihsel değerlerinden biri olan ilçe, uğut marmelatı, şeker fasulyesi, tokalı örtüleri ve tahta oymacılık eserleriyle de oldukça ünlüdür. Tarihi Göynük Evleri, Kentsel SİT Alanı ilan edilip, devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Dolayısıyla buradaki tarihi konakların her biri oldukça önemli.

20.yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan Tarihi Göynük Evleri’nin geneli iki veya üç katlı konak şeklinde olup; evlerin önünde hayat adı verilen avlular bulunmaktadır. Göynük, tarihi dokusu ve sessiz, sakin doğal ortamı sayesinde, 2017 yılı başında “Citta-Slow (Sakin Şehir)’’ unvanını almaya hak kazanmıştır. Citta-Slow, İtalya’da ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmış bir oluşumdur. Ve bu unvanı alan her ilçe, köy veya şehir turizm anlamında tüm dünyaya tanıtılmış olur.

Neden Gitmeliyim? 100-150 yıllık yapılar olan Tarihi Göynük Evleri, Anadolu’da Türklerin yaşayışını, yerleşim şekillerini ve kültürlerini yansıtması açısından oldukça önemlidir. İlçede, 137 adet tarihi konut, türbe, hamam, çeşme, kule, 21 cami ve hazire olmak üzere toplam 158 adet tarihi konut ile 14. yüzyılda Gazi Süleyman Paşa tarafından inşa ettirilmiş tarihi hamam, konak ve cami gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Tarihi dokusuyla gören herkesi büyüleyen Göynük, birçok dizi ve filme sahne olmuştur.

Evlerin ahşap yapısı ve ahşapların üzerinde oymacılık sanat gerçekten görmeye değerdir. Tıpkı Mudurnu’da olduğu gibi bu evlerde de Osmanlı’nın geleneksel ahşap sanatının en güzel örneklerini yakından görebilirsiniz. Bunun aynı sıra Göynük’e gelmişken; Akşemseddin Türbesi, Göynük Gazi Süleyman Paşa Camii, Ömer Sekkin Türbesi ve Gazi Süleyman Paşa Hamamı gibi tarihi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

3. Göynük Zafer Kulesi

Göynük Zafer Kulesi

Burası Neresi? Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alan Zafer Kulesi, şehri simgeleyen yapılardan biridir. Zafer Kulesi, 1922 yılında, yani Cumhuriyetin ilk yıllarında, dönemin kaymakamı Hurşit Bey tarafından yaptırılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nin galibiyetini ve Türk ordusunun verdiği onurlu mücadeleyi temsilen yaptırılan Göynük Zafer Kulesi, şehre hakim bir noktada konumlanmaktadır.

Göynük’ün ahşap dokusuna uygun olarak inşa ettirilen kule, altıgen bir temel üzerine kurulmuş, üç kattan oluşmaktadır. Bolu’nun kartpostallarını süsleyen Göynük Zafer Kulesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. O halde hiç vakit kaybetmeden Bolu’da gezilecek yerler listenize sizler de bu mimari harikası kuleyi ekleyin! Göynük Zafer Kulesi’ne ulaşmak için Bolu şehir merkezinden düzenli aralıklarla hareket eden Göynük minibüslerine binebilirsiniz.

 • Adres: Cuma, Beybahçesi Cd. 14780 Göynük/Bolu
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

4. Köroğlu Anıtı

Köroğlu Anıtı

Burası Neresi? Bolu’da gezilecek yerler listemizde sıradaki durağımız: Köroğlu Anıtı… Bilindiği üzere, halk ozanlarımızdan biri olarak Türk Edebiyatı’nda değerli bir yere sahip olan Köroğlu, kültürel anlamda Bolu’yu simgeleyen önemli şahıslardan biridir. Köroğlu’nu ölümsüzleştirmek için, Uluslararası Köroğlu Parkı’na dikilen anıt, esasen Kazakistan’da yaptırılmış, yapımı tamamlandıktan sonra Bolu’ya getirtilmiştir. 2016 yılında düzenlenen Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışması’nda birinciliği kazanan Kazakistanlı heykeltıraş Murat Mansurov tarafından yapılan Köroğlu Anıtı, kaidesiyle birlikte toplam 70 metre yüksekliğe sahip.

Bolu’nun en yüksek tepelerinden birine yerleştirilen heykel, TEM otoyolu da dahil olmak üzere kentin hemen her noktasından görülebiliyor. Dünya’nın en büyük Köroğlu heykeli olan 19 ton ağırlığındaki devasa bronz heykelle birlikte daha da değer kazanan ve henüz yeni bir park olan Uluslararası Köroğlu Parkı, müze, kafe, restoran ve at çiftliğini kapsayan bir plana sahip. Ayrıca parkta cirit ve güreş yapılabilecek alanlar da mevcut.

 • Adres: Büyükcami, İzzet Baysal Cd. No: 99, 14200 Merkez/Bolu
 • Yol tarifi al >

– Kaplıcalar

5. Babas Kaplıcaları

babas kaplıcaları

Burası Neresi? Bolu’ya gelmişken, doğal şifa kaynağı olarak bilinen ünlü kaplıcalarını ziyaret etmeden dönmek olmaz. Babas Kaplıcaları, Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alıyor. İlçeye 5 km mesafede yer alan kaplıca, Gürçam Köyü’nün sınırları içinde, köye de oldukça yakın bir noktada. Kaplıcanın suyunun 40 derece olması da, soğuk su eklenmeden de kullanılabilmesiyle tek olma özelliğine sahip.

Neden Gitmeliyim? Özellikle de diyabet ve metabolizma hastalıklarına iyi geldiği bilinen kaplıca, günümüzde turizm tesisi olarak hizmet veriyor. Günübirlik ve konaklamalı olarak ziyaret edebileceğiniz Babas’ta, kaplıca havuzuna da girebilirsiniz.

 • Adres: Gürçam Köyü, 14800 Mudurnu/Bolu
 • Tel: 0 (374) 421 36 88
 • Çalışma saatleri: 08.00 – 20.00 *Tüm hafta açık
 • Giriş ücreti: Kişi Başı: 10₺ – Öğrenci: 7,5₺ – Konaklama kişi başı: 35₺
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

6. Sarot Kaplıcası

sarot kaplıcası

Burası Neresi? Bolu’nun sevilen kaplıca tesislerinden birisi de, Mudurnu ilçesinde yer alan Sarot Kaplıcası… İlçenin Taşkesti beldesinde yer alan kaplıca, Ilıca Köyü sınırları içinde bulunuyor. Köy Muhtarlığın işlettiği tesis, 1500 yıl öncede aktif olarak kullanılan oldukça önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.66 derece sıcaklığındaki suyuyla, acı sular grubu olarak bilinen termal kaplıcada, 2012 yılından itibaren yeni açılmaya başlanan diğer tesisler de oldukça yoğun ilgi görüyor.

 • Adres: Ilıca Köyü, Ilıca Merkez Mevkii, Mudurnu/Bolu
 • Tel: 0546 426 89 56
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 23.00 *Tüm hafta açık
 • Yol tarifi al >

7. Karasu Kaplıcaları

karasu kaplıcaları

Burası Neresi? Bolu’nun termal turizmi açısından oldukça önemli bir yer olan Karacasu Kaplıcaları, şehrin en meşhur kaplıcalarından biri. Bolu merkezine de en yakın kaplıcalardan biri olan Karacasu, 5 kilometrelik mesafede yer aldığı için yaz, kış kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada. Seben Dağları’nın arasında kalan kaplıca,içme ve banyo kürleri için oldukça elverişli olduğundan, bölgede yer alan birden fazla termal tesisinde, günübirlik ya da konaklamalı olarak vakit geçirebilirsiniz.

 • Adres: Fatih Mahallesi, İzzet Baysal Cd. No: 9/D, 14030 Karacasu/Bolu
 • Yol tarifi al >

8. Pavlu Kaplıcası

Pavlu Kaplıcası

Burası Neresi? Bolu’nun Seben ilçesinde yer alan Pavlu Kaplıcası, Kesenözü Köyü sınırlarında yer alan bir tesisten oluşuyor. İlçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunan tesise giden yollar biraz bozuk olsa da, araçla ulaşım sıkıntısı yaşamıyorsunuz. 78 derece su sıcaklığıyla en sıcak sulardan biri olan Pavlu, özellikle de mide ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle biliniyor.

Yüzyıllardır çevrede gelenek haline gelen kaplıca ziyaretinin önemli noktalarından biri olan kaplıcayı, günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Ancak tesisin pansiyonunda konaklamak isterseniz, pansiyonun çok lüks olmadığını da belirtmemizde fayda var.

 • Adres: Kesenözü köyü, Pavlu termal, 14750 Seben/Bolu
 • Tel: 0 (374) 414 60 64
 • Yol tarifi al >

9. Çatak Kaplıcası

çatak kaplıcası

Burası Neresi? Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alan Himmetoğlu Köyü’ndeki meşhur kaplıca, tarihi bilgilere göre Romalılardan beri aktif olarak kullanılıyor. Göynük’ün en güzel vadilerinden birinde yer alan kaplıca, günümüzde Çatak Kaplıcası tesisi olarak hizmet veriyor. Kaplıca ve çevresinde birden fazla tesis yer aldığı için hangi alternatifi seçeceğiniz size kalmış. 32 derecelik kaplıca suyuyla soğuk su katmadan kullanabileceğiniz kaplıcanın, özellikle de romatizma hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

– Müzeler

10. Bolu Müzesi

bolu müzesi

Burası Neresi? Bir şehrin kültürel ve tarihi dokusunu en net hissedebileceğiniz yerlerden birisi olan Bolu Müzesi’de Bolu’nun tarihini gözler önüne seriyor. 1975 yılında şehirde kurulan müze, bölgede yapılan arkeolojik kazı ve tarih araştırmaları sonucunda bulunan eserlerin sergilenmesi için 1981 yılında ziyarete açılmış. Bolu Kültür Merkezi’nin binasında yer alan müze, 15.981 ayrı tarihi parçanın sergilendiği oldukça önemli bir yer.

Neden Gitmeliyim? Arkeolojik ve Etnografik olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan müze, bahçesinde yer alan eski Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi sütunlarıyla da dikkat çekiyor. Bolu tarihinden günümüze kadar gelebilmiş M.Ö tarihlerden kalan eserleri görebilmek için, Bolu’da gezilecek yerler listenize bu harika müzeyi eklemeyi unutmayın.

 • Adres: Karamanlı, Stadyum Cd. 14200 Bolu Merkez/Bolu
 • Tel: (0374) 215 39 72
 • Çalışma saatleri: 08.30 – 17.30 *Tüm hafta açık
 • Giriş Ücreti: 7 TL
 • Yol tarifi al >

11. Bolu Kent Müzesi

bolu kent müzesi

Burası Neresi? Bolu’nun merkezinde yer alan müze, Kültür Mahallesi’nde bulunuyor. Bolu’nun tarihini yansıtan kültürel ve tarihi objelerin dışında 25 bin 811 arşive ve dijital döküme sahip olan müze, içerisinde oldukça önemli belgelere de ev sahipliği yapıyor. Bolu için oldukça önemli hayırsever isimlerden biri olarak da bilinen İzzet Baysal için de ayrı bir koleksiyon bölümünün bulunduğu Bolu Kent Müzesi’ni, Bolu geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

12. 12 Kasım Deprem Müzesi

12 kasım deprem müzesi

Burası Neresi? Türkiye’nin yaşadığı ve büyük kayıpların yaşandığı 17 Ağustos 1999 Gölcük depreminden hemen sonra Kasım ayında gerçekleşen 7.2 şiddetindeki Düzce-Bolu depremi, Düzce ve Bolu toplamında 710, Bolu merkezinde ise 43 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmuştu. Toplumu oldukça etkileyen ve uzun yıllardır izlerini halen sürdüren deprem için, Bolu Belediyesi tarafından bir deprem müzesi açılmış. Bolu’nun merkezinde yer alan 12 Kasım Deprem Müzesi, depremde yaşamını yitirenler için kurulmuş.

Neden Gitmeliyim? Deprem sonrasında çekilen fotoğrafların ve videoların sergilendiği 12 Kasım Deprem Müzesi, özellikle de okullar aracılığıyla getirilen öğrencilere gezdiriliyor. Her yıl depremin yıl dönümünde anma törenlerinin de düzenlendiği müzede, depremin yarattığı acı hisleri ve alınması gereken önlemleri inceleyebilirsiniz.

 • Adres: Umutkent, Tahir Hitit Sk. 14300 Bolu Merkez
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

– Kayak Merkezleri

13. Kartalkaya Kayak Merkezi

kartalkaya kayak merkezi

Burası Neresi? Türkiye’de kayak merkezi dendiğinde akla gelen ilk yerlerden biri olan Kartalkaya, Bolu’nun çam ormanlarının içerisinde oldukça sevilen bir nokta. Kış turizminin en hareketli geçtiği yerlerden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezi, özellikle de hafta sonlarında şehir dışından gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Aralık ve Şubat ayları arasında aktif olarak kayak yapılabilen Kartalkaya, şehir merkezine 38 km mesafede yer alıyor.

Neden gitmeliyim? Kartalkaya Kayak Merkezi, ziyaretçilerini kışın ağırladığı için, kayak merkezine çıkan yollar da karlı dönemlerde sürekli olarak açık tutuluyor. İstanbul ve Ankara’ya da oldukça yakın olduğu için Bursa’nın Uludağ Kayak Merkezi’nden sonra en sık ziyaret edilen kayak merkezi olarak biliniyor. Büyüklü küçüklü 13 kayak pistinin bulunduğu Kartalkaya ’da, konaklayabilmeniz için pek çok otel imkanı ve alternatifi de mevcut.

14. Esentepe Kayak Merkezi

esentepe kayak merkezi

Burası Neresi? Bolu’nun sevilen bir diğer kayak merkezi de, Gerede ilçesinde bulunan Esentepe Kayak Merkezi. Bir diğer adıyla Arkut Dağı olarak bilinen Esentepe, her yıl kış aylarında ziyaretçilerini ağırlıyor. Yaz aylarında da çim kayağının yapıldığı alanda, kışın Aralık ve Mart ayları arasında günübirlik ya da konaklamalı misafirler karın keyfini çıkarıyor. Ayrı ayrı kayak pistlerinin yer aldığı alanda, tertemiz havanın ve bembeyaz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

– Parklar

15. Atatürk Orman Parkı

Atatürk Orman Parkı

Burası Neresi? Bolu’da gezilecek yerler listemizdeki duraklardan biri de Atatürk Orman Parkı… Bolu’nun merkezinde bulunan Atatürk Orman Parkı, Bolular ve özellikle de çocuklar için güzel bir dinlence ve eğlence alanıdır. Park içesinde, doğa sporları için uygun alanlar da mevcuttur. Atatürk Orman Parkı, 1 kilometrelik yürüyüş parkuru ve spor aletlerini içeren alanıyla sabah sporu için oldukça idealdir.

Bunun dışında çocuklar için oyun parklarıyla birlikte, restoran ve kafeterya gibi imkanlar da parkta bulunuyor. Şehir merkezindeyseniz söz konusu parka yürüyerek ulaşabilir veya toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

 • Adres: Aşağısoku, 14300 Bolu Merkez/Bolu
 • Çalışma saatleri: Haftanın yedi günü, 24 saat boyunca açık.
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

*Doğal Güzellikler

– Tabiat Parkları

16. Abant Tabiat Parkı

abant tabiat parkı

Burası Neresi? Doğal güzelliklerle çevrili Bolu’nun doğa harikalarını listelediğimiz yazımıza şehrin en bilinen tabiat parklarından, Abant Tabiat Parkı ile başlıyoruz. Şehir merkezine 34 km mesafede yer alan tabiat parkı, Bolu’dan ve şehir dışından gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor. Abant Dağları’nın üzerinde yer alan doğal gölüyle görenleri büyüleyen gölde, balık tutma keyfine de erişebilirsiniz. Etrafını saran çam ağaçlarıyla doğayla iç içe olma imkanı bulabileceğiniz park, özellikle de haftasonu kalabalık oluyor.

Neden Gitmeliyim? Gölün kenarında yer alan yürüyüş yolunda keyifli bir doğa yürüyüşü ya da bisiklet kiralanan yerlerden bisiklet kiraladıktan sonra bisiklet gezisi yapabilirsiniz. Gölün etrafında güzel bir alabalık ya da sucuk-ekmek yemek isterseniz, tüm bunları yapabileceğiniz kafe ve restoran işletmeleri de mevcut.

Kışın karlar altında ayrı bir güzelliği, bahar aylarında yemyeşil doğasıyla da ayrı bir havası olan parkı, diğer şehirlerden de oldukça kolay ziyaret edebilirsiniz. Sevdiklerinizle ya da kendi başınıza doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz tabiat parkına, Bolu merkezinden kalkan otobüslerle, ya da kendi özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Abant Yolu, 14800 Örencik, Mudurnu/Bolu
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücreti: Şahıs: 7 ₺ – İndirimli: 3,5 ₺ – Bisiklet: 7 ₺ – Motosiklet: 14 ₺ – Otomobil: 21 ₺ – Otobüs: 189 ₺ – Çadır günlük kira bedeli: 40 ₺ – Karavan günlü kira bedeli: 45 ₺ *Eğer aracınızda var ise, ücretler HGS sisteminden kesiliyor
 • Yol tarifi al >

17. Gölcük Tabiat Parkı

gölxük

Burası Neresi? Bolu’nun şehir merkezine 13 km mesafede yer alan Gölcük Tabiat Parkı, şehrin güneyinde yer alan ormanlık alanın içine özel olarak yapılmış suni bir göl. Ancak göl tabiat ile o kadar harika bir uyum yakalamış ki, gölü gördüğünüzde binlerce yıldır burada olduğunu düşünebilirsiniz. 1217 metrelik rakımda yer alan tabiat parkı, etrafında yer alan göknardan, kayın ağacına kadar zengin habitatıyla oldukça bol oksijene sahip. Tertemiz havayı içinize çekerken, doğanın tadını çıkarabilir, gölün etrafında yer alan tesislerde vakit geçirebilirsiniz.

Restorandan, kafe ve mescit gibi imkanların bulunduğu tesiste, parkı ziyaret edenlerin konaklaması için inşa edilen bungalov evler de yer alıyor. Yazın ve kışın her zaman ulaşımın açık olduğu yollarıyla kolayca ulaşabileceğiniz tabiat parkına, kendi aracınızla ya da şehir merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabiliyorsunuz. Ancak gölün etrafında yer alan alana araçla girmenize izin olmadığını da belirtmemizde fayda var. Türkiye’nin en güzel göllerinden birine sahip olan Gölcük Tabiat Parkı’nı Bolu’da gezilecek yerler listenize sizler de mutlaka ekleyin!

Kaçırmayın! Bolu merkezden Gölcük Tabiat Parkı’na kalkan araçlarla ilgili bilgi almak istiyorsanız, www.boluulasim.com hesabından otobüs güzergahlarına ve sefer saatlerine bakabilirsiniz.

 • Adres: Gölcük Milli Parkı No: 587, 14030 Mesciler/Bolu Merkez/Bolu
 • Tel: 444 2 658
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücreti: Şahıs: 5 ₺ – Motosiklet: 10 ₺ – Otomobil: 15 ₺ – Minibüs: 45 ₺ – Küçük Otobüs: 75 ₺ – Büyük Otobüs: 120 ₺
 • Yol tarifi al >

18. Yedigöller Milli Parkı

yedigöller milli parkı

Burası Neresi? Şehir merkezine 42 km mesafede yer alan Yedigöller Milli Parkı, isminden de anlayacağınız gibi kapsadığı alanın içerisinde 7 ayrı gölü barındırıyor. Seringöl, Nazlıgöl, Deringöl, Büyükgöl, Küçükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl göllerinin yer aldığı milli park, adeta birer göl cenneti desek yanlış olmaz.

Neden Gitmeliyim? Genellikle kış ve sonbahar aylarında ziyaretin arttığı park, 1965 yılında Milli Park olarak ilan edilmiş. Koruma altına alınan Yedigöller, yüzlerce çeşit hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapan ülkemiz için oldukça kıymetli bir tabiat alanı. Doğayla baş başa olmayı sevenlerdenseniz, Yedigöller Milli Parkı’na gelerek doğanın kokusuyla harika bir gün geçirebilirsiniz. Genellikle doğa sporları ve kamp ile ilgilenenlerin sık sık geldiği noktalardan biri olan Yedigöller, dilerseniz kamp yapabilmeniz için de oldukça uygun bir ortam sunuyor. Öyle ki Türkiye’de kamp yapılacak en güzel yerlerden biri!

Kendi kamp malzemelerinizi yanınızda getirebileceğiniz gibi, son dakika kalmaya karar verirseniz de çadır kiralama ya da bungalov tutma gibi imkanlarınız bulunuyor. Kışın bembeyaz kar örtüsünün altında, sonbaharda ise turuncu yaprakların benzersiz görüntüsü eşliğinde güzel bir piknik ya da doğa yürüyüşü yapmak isterseniz, Yedigöller Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çadır, karavan ve kır evi fiyat detayları için yedigoller.tabiat.gov.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

19. Sünnet Gölü Tabiat Parkı

sünnet gölü tabiat parkı

Burası Neresi? Bolu’nun meşhur göllerinden biri olan Sünnet Gölü Tabiat Parkı, Bolu’nun Göynük ilçesinde 22 km doğuda yer alıyor. İstanbul ve Ankara’dan da sık sık ziyaretçilerin geldiği tabiat parkına Mudurnu yolu üzerinden giderken, tabelaları takip ettikten sonra kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bölgede yer alan Erenler ve Korudağ Tepesi’nin arasında yer alan vadideki göl, heyelan sonucunda oluşmuş.

Çevresinde yer alan derelerden de beslenen göl, 22 metre derinliğe sahip. Gölün içerisinde bulunan çeşitli balıklardan mercan ve alabalıkların sayısının azalmaması için sadece olta ile tutulması serbest bırakılmış. Gölün ortasında yer alan küçük bir adacığın üzerinde ise sesleriyle dahi insana huzur veren kaz ve ördekler bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Mesire alanından, çocuk parkına ve yürüyüş yoluna kadar pek çok etkinlik alternatifinin bulunduğu tabiat parkında, gün batımında ortaya çıkan göl manzarasına da hayran kalacaksınız. Gölcük Tabiat Parkı’nın içerisinde yer alan küçük bir otelde ise dilerseniz konaklayabilir, ya da güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

20. Karagöl Tabiat Parkı

karagöl tabiat parkı

Burası Neresi? Kıbrısçık Tabiat Parkı olarak da bilinen Karagöl, Bolu’nun şehir merkezine 62 km mesafede yer alıyor. Kıbrısçık ilçesi sınırlarında yer alan park, ilçeden çıktıktan sonra Beypazarı’na giden yolun üzerinde kalıyor. Yemyeşil ormanlık arazinin içerisinde kalan Karagöl, oldukça derin olmasıyla da biliniyor. 1500 metrelik rakımda yer alan parka geldiğinizde keyifli bir doğa yürüyüşü ya da piknik yapabilir, dilerseniz de gölün etrafında yer alan 5 bungalov evden birini kiralayarak konaklayabilirsiniz.

 • Adres: Karagöl mevkii, Kıbrısçık Karaşar Yolu, Bolu
 • Çalışma saatleri: 24 saat açık
 • Giriş ücretsiz
 • Yol tarifi al >

21. Aladağ Göksu Tabiat Parkı

aladağ göksu tabiat parkı

Burası Neresi? Bolu’nun en meşhur kamp alanlarından birisi olan Aladağ Göksu Tabiat Parkı, doğa tutkunlarının gözde mekanlarından biri. Ankara’dan da sık sık ziyaretçilerini ağırlayan tabiat parkı, oldukça kolay ulaşılabilir bir noktada yer alıyor. Parka gelmeden önceki son birkaç km hariç asfalt yol olarak yılın her dönemi açık olan parka, tabelaları takip ederek kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Eğer araçla gelmeyecekseniz ise, şehir merkezinden kalkan Seben-Kıbrısçık araçlarına binerek kamp alanına ulaşabiliyorsunuz. 5₺ gibi cüzi bir ücret ödeyerek ulaşabileceğiniz Göksu, izci kampı alanı olarak da biliniyor.

Neden Gitmeliyim? Aladağ Göleti’ni gördüğünüzde hayran kalacağınıza emin olduğumuz tabiat parkında, yayla evlerinin görüntüsüne de bayılacaksınız. Eğer kış aylarında gitmeyi tercih ederseniz, çok soğuk olduğu için yanınızda kalın ve termal kıyafetler getirmenizi öneririz. Kamp için oldukça uygun bir alana sahip olan parkın içerisinde, girişin hemen yan tarafında kafe ve çadır kiralayabileceğiniz tesis de yer alıyor. Her şeyiyle insanı mutlu edecek bu harika noktayı, gezi listenize eklemeyi unutmayın.

22. Sülüklü Göl Tabiat Parkı

sülüklü göl tabiat parkı

Burası Neresi? Bolu merkezine 1 saat mesafede yer alan Mudurnu ilçesindeki Sülüklü Göl Tabiat Parkı, Tavşansuyu Köyü sınırları içinde bulunuyor. Genellikle günübirlik turlar içinde ziyaret edilen Sülüklü Gölü, eski tarihlerde meydana gelen bir deprem sonucunda oluşmuş. Etrafını saran çam ormanlarıyla tertemiz bir havaya sahip olan Sülüklü Göl, kamp için oldukça uygun bir alan, ancak kamp yapabilmek için izin alma şartı bulunuyor.

Sülüklü Göl ismi ise, yıllar önce belli hastalıkların tedavisinde kullanılan sülüklerin gölde fazla olmasından geliyor. Ancak daha sonraları göle bırakılan balıklar nedeniyle gölde sülük kalmamış. Özellikle de sonbahar aylarında sararan yaprakların göle yansıyan görüntüsüyle eşsiz bir manzaraya sahip olan göl, fotoğraf çekmek için de harika bir nokta. Dolayısıyla Bolu gezilecek yerler denildi mi aklımıza ilk gelecek rotalardan biri de Sülüklü Göl…

23. Beşpınarlar Tabiat Parkı

beşpınarlar tabiat parkı

Burası Neresi? Bolu merkezine en yakın tabiat parklarından biri olan Beşpınarlar Tabiat Parkı, Gölcük Tabiat Parkı’nın hemen arka kısmında, şehre 40 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Araçla kolaylıkla ulaşabileceğiniz park, şehirlilerin özellikle de haftasonu en sık ziyaret ettiği yerlerden. Mesire alanı olarak da bilinen Beşpınarlar, kamp alanıyla da kamp severlerin ilgisini çekiyor. Kamp ve piknik için oldukça keyifli bir nokta olan Beşpınarlar ’da yemek yiyip, bir şeyler içebileceğiniz bir restoran da yer alıyor.

24. Kökez Tabiatı Koruma Alanı

Kökez Tabiatı Koruma Alanı

Burası Neresi? Batı Karadeniz’de, Aladağların Bolu Ovasına bakan kuzey yamacında konumlanan Kökez Tabiat Korum Alanı, oldukça yaşlı Göknar ormanlarına sahip olduğu için “Tabiatı Koruma Alanı” olarak ilan edilmiş ve devlet tarafından koruma kapsamına alınmıştır. Dolayısıyla orman içerisinde ateş yakmak gibi zarar verebilecek her türlü faaliyet kesinlikle yasaktır. 324 hektarlık geniş bir araziye yayılan Kökez’de, Uludağ göknarlarının yanı sıra kayın ve gürgen başta olmak üzere, çilek, fındık ve yabani kiraz gibi ağaç türleri bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Kökez zengin bir ekosisteme sahip, harika bir tabiatla insanları karşılıyor. Burada genellikle kamping, doğa yürüyüşü, yaban hayatı gözlemciliği ve doğa gözlemciliği gibi aktiviteler gerçekleştiriliyor. Bolu – Seben devlet karayolunun 18. kilometresinden ayrılan orman yolu takip ederek Kökez Tabiat Koruma Alanı’na ulaşabilirsiniz.

– Göller

25. Çubuk Gölü

çubuk gölü

Burası Neresi? Bolu’nun Göynük ilçesi sınırlarında yer alan Çubuk Gölü, Bolu-Göynük yolu üzerinden 5 km gittiğinizde tabelalarla kolayca bulabileceğiniz bir konumda yer alıyor. 1150 metre rakımda bulunan göl, heyelan ile birlikte oluşmuş. Doğanın sesinin huzurunu dinlemek isteyenler için birebir mekanlardan biri olan Çubuk Gölü’nde, harika bir doğa yürüyüşü yapabilir, gölün çevresinde yer alan dağınık şekildeki değirmenlerde unutamayacağınız fotoğraflar çekilebilirsiniz.

26. Seben Gölü

seben gölü

Burası Neresi? Listemize, şehrin en büyük göllerinden olarak da bilinen, Seben Gölü ile devam ediyoruz. Şehre 32 km mesafede yer alan göl, Abant Gölü’nden tam tamına 7 kat büyük bir göl. Bu kadar büyük ve heybetli bir gölün etrafında dolaşmanın dahi insanı ne kadar rahatlatabileceğini siz de tahmin edebiliyorsunuzdur. 2006 yılında yapay olarak inşa edilen göl, turizme kazandırıldığı günden beri oldukça yoğun ilgi görüyor. Yakınında yer alan tarihi Seben Mağaraları ve kaya evleri nedeniyle de sık sık ziyaret edilen gölde, sevdiklerinizle piknik yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

27. Yeniçağa Gölü

yeniçağa gölü

Burası Neresi? Çanak gölü olarak da bilinen Yeniçağa Gölü, Ankara-Bolu otoyolu üzerinde yer alan Yeniçağa ilçesinde bulunuyor. Etrafında çok fazla etkinlik yapabileceğiniz peyzaj düzenlemesi olmasa da, balık tutup, doğa yürüyüşü yapabilmeniz için oldukça elverişli bir ortam sunuyor. Yüzlerce çeşit kuş ve balık türlerine ev sahipliği yapan Yeniçağa Gölü, kuş gözlem noktasıyla da yaban hayatı tutkunlarının gözdesi. Bolu merkezine yarım saat kadar yakın bir mesafede yer alan gölü, canlı türlerinin sunduğu ilginç görüntüleri seyretmek için dahi ziyaret edebilirsiniz.

28. Mudurnu Karamurat Gölü

mudurnu karamurat gölü

Burası Neresi? Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan Karamurat Köyü sınırları içindeki göl, eşsiz güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Etrafı dağlarla çevrelenmiş, adeta doğanın sakladığı güzelliklerden biri olan Karamurat, sit alanı olarak koruma altına alınmış. İnsan eli değmemiş doğasıyla, doğayla baş başa kalmak isteyenler için harika bir imkan sunan göl, Akyazı Köyü’nede oldukça yakın. Mudurnu köylerini gezdiğiniz gezi rotanıza, meşhur Karamurat Gölü’nü de eklemeyi unutmayın.

– Şelaleler

29. Köroğlu Şelalesi

köroğlu şelalesi

Burası Neresi? Köroğlu Şelalesi, Bolu’ya 40 dakikalık mesafede bulunan Dörtdivan ilçesinde bulunuyor. İlçenin merkezine 30 km mesafedeki şelale, yemyeşil doğanın içinde, cennetten bir parça gibi görenleri büyülüyor. Suyun basamak basamak indiği, dinlendirici sesiyle huzur bulmak isteyenlerin ziyaret ettiği şelaleye, biraz zorlayıcı bir yola sahip olduğu için, şehir araçlarından ziyade arazi araçlarıyla ulaşmak daha uygun. Kışın şelaleye giden yollar kapalı olduğu için, yazın ya da bahar aylarında ziyaret etmenizi öneririz.

– Yaylalar

30. Aladağ Yaylaları

aladağ yaylaları

Burası Neresi? Her bir noktası özenle çizilmiş tablodan bir kareymiş gibi hissettiren Bolu, birbirinden güzel yaylalarıyla da görenleri kendine hayran bırakıyor. Şehir merkezinin 30 km güneyinde yer alan yayla, kamp ve piknikçilerin en sevdiği yerlerden. Yemyeşil düzlük arazisiyle dikkat çeken yayla, trekking ve bisiklet turları içinde oldukça uygun.

İçerisinde Aladağ Orman İşletme Tesislerinin ve izcilik kampının yer aldığı yaylada, doğa sporu merkezi de bulunuyor. Kışın karlar altında ayrı, yazın yemyeşil görüntüsüyle apayrı bir güzellik sunan yaylada, size de doğanın tadını çıkartmak düşüyor.

31. At Yaylası

at yaylası

Burası Neresi? Bolu’nun şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan At Yaylası, bölgenin en doğal yaylalarından birisi. Son dönemlerde daha da bilindik bir hale gelen yayla, arazide gezen özgür yılkı atları nedeniyle bu ismi almış. İçerisinde yer alan küçük bir gölet ve deresiyle de ilgi gören yaylanın, atları dışında en meşhur şeyi ise kirazları. Dalından koparıp yiyebileceğiniz kirazlarla birlikte, yemyeşil yaylada gezen yılkı atlarını izlerken, kendinizi bir film sahnesinin içinde hissedebilirsiniz.

32. Sarıalan Yaylası

sarıalan yaylası

Burası Neresi? Kartalkaya yolu üzerinde, Bolu’nun merkezine 20 km mesafede yer alan Sarıalan Yaylası, 14 ayrı yayladan oluşan bir yaylalar grubu desek daha doğru olur. Her biri birbirinden güzel doğal manzaralara sahip olan yaylalar, hafta sonlarında piknik ve trekking gibi doğa sporları için ziyaret ediliyor. Yaylalardan biri olan Saraycık Yaylası’nın içindeki minik gölet çevresinde balık tutup, piknik yapan aileleri görebileceğiniz yaylada, dilerseniz konaklayabileceğiniz beş ayrı otel tesisi de yer alıyor.

33. Kızık Yaylası

kızık yaylası

Burası Neresi? Bolu’nun Seben yolu üzerinde yer alan meşhur yaylalarından Kızık Yaylası, şehir merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Ahşap mimariye sahip yöresel yayla evleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken yayla, çam ağaçlarıyla ne kadar harika evler yapılabildiğini de ortaya koyuyor. Dokunulmamış doğasıyla şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için en güzel noktalardan biri olan Kızık Yaylası’nda kamp ve piknik yapabilir, dilerseniz Seben Derneği’nin kurduğu doğayla iç içe olan butik otelde konaklayarak yaylada sakin bir tatil de yapabilirsiniz.

34. Gerede Yaylaları

gerede yaylaları

Burası Neresi? Bolu’nun sevilen yaylalarından bir diğeri de, Gerede ilçesi sınırlarında yer alan Gerede Yaylaları. İçinde büyüklü küçüklü bir çok yaylanın yer aldığı Gerede Yaylaları, Zorpan, Haşat, Yünlü ve Doğu Yaylaları olarak ayrılıyor. 1200 ve 1500 metrelik rakımda yer alan yaylalar, doğal güzellikleriyle doğa sporları ve kamp için oldukça uygun. Ancak kamp yapmayı düşünenlerdenseniz, zorlu iklim koşulları nedeniyle bahar aylarını tercih etmenizi öneririz.

35. Kıbrısçık Yaylaları

kıbrısçık yaylaları

Burası Neresi? Köroğlu Dağlarında yer alan yaylalar, yamaçlardaki düzlük bir alan üzerinde bulunuyorlar. Yaylalar arasında en bilinen ve ziyaret edilenlerinin başında ise Belen ve Karaköy yaylası geliyor. Daha yüksek noktalarda yer alan manzaraları ve bol oksijene doyabileceğiniz yaylaları da gezmek isterseniz, 1825 metre rakımda yer alan Devevira ve Tenbel Yaylaları’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

36. Göynük Yaylaları

göynük yaylaları

Burası Neresi? Bolu’nun doğa harikası yaylalarından biri olan Göynük Yaylaları, Çubuk Yaylası ve Karacebey gibi yaylalarıyla ön plana çıkıyor. Kaşıkçı Yaylası ve Değirmenözü Yaylası’nı da sınırları içinde barındıran Göynük, 1500 metrelik rakımlara ulaşan yüksek yaylalarıyla, doğanın tadını çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Genellikle hayvancılık yapılan yaylalarda, trekking yapabilir, koyunların yaylada gezerken ki güzelliğini seyredebilirsiniz.

37. Mudurnu Yaylaları

mudurnu yaylaları

Burası Neresi? Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan yaylalar, genellikle Abant Gölü ve çevresinde bulunuyor. Kamp tutkunlarının ve doğaseverlerin ilgisini çeken yaylalardan en bilinenleri ise, Pürenli ve Balıklı Yaylası. Sinekli Yaylası’ndan, Hera ve Ilıca Yaylası’na kadar pek çok doğa harikası yaylaya sahip olan Mudurnu Yaylalarını günübirlik ziyaret ederek piknik ya da doğa yürüyüşü yapabilir, ya da yanınıza kamp malzemelerinizi alarak güzel bir kamp yapabilirsiniz.

38. Mengen Yaylaları

mengen yaylaları

Burası Neresi? Bolu’nun şehir merkezine 1 saatlik mesafede bulunan Mengen ilçesi, birbirinden güzel yaylalarıyla dikkat çekiyor. Doğa tutkunlarının yılın her döneminde 10’a yakın yaylasıyla ziyaretçilerin ilgisini gören Mengen’de en bilinen yaylaların başında Ağalar Yaylası ve Sırıklı Yaylası yer alıyor.

Çam ağaçları ve yemyeşil çimlerin arasında gezen küçük ve büyükbaş hayvanların sesi ile doğanın tadını çıkarabileceğiniz Mengen’de ziyaret edebileceğiniz diğer yaylalar ise; Akçakoca Yaylası, Aktepe Yaylası, Avşar Yaylası, Civcivler Yaylası, Çukur Yayla, Elemen Yaylası ve Göl Yaylası olarak karşımıza çıkıyor.

39. Seben Yaylaları

seben yaylaları

Burası Neresi? Şehrin meşhur yaylalarından birisi de, şehir merkezine 55 km uzaklıkta bulunan, Seben Gölü etrafındaki Seben Yaylaları. Kiraz Dağı çevresinde yer alan yaylalar, 1400 metrelik rakımıyla, temiz havaya doymak isteyenler için iyi bir alternatif. Taşlıyayla, Gerenözü ve listemizde de bahsettiğimiz Kızık Yaylası ile bilinen Seben, Taşlıyayla Yaylası’nın bulunduğu alandaki yapay göletiyle de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Pek çok tesisin yer aldığı noktada vakit geçirebileceğiniz oldukça güzel bir alan mevcut. Sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek isterseniz, Seben Yaylaları’nı ziyaret edebilirsiniz.

40. Pürenli Yaylası

pürenli yaylası

Burası Neresi? Bolu’da gezilecek yerler listemizde sıradaki durağımız: Pürenli Yaylası… Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan Pürenli Yaylası, Teşkesti Köyü sınırlarında yer alıyor. Düzce’ye de 28 km gibi kısa bir mesafede yer aldığı için şehir dışından da sık ziyaretçi alan yayla, özellikle bahar aylarında kalabalık oluyor. Pürenleriyle meşhur olduğu için Pürenli ismini alan yayla, kamp kurmak için de oldukça elverişli bir ortama sahip. 1400 metrelik rakımıyla doğanın kokusunu içine çekebileceğiniz Pürenli’ye Gölyaka ve Mudurnu tarafında yer alan iki ayrı yoldan ulaşabilirsiniz.

– Travertenler

41. Akkaya Travertenleri

akkaya travertenleri

Burası Neresi? Türkiye’nin en bilinen travertenleri Pamukkale’de olsa da, Bolu’nun şehir merkezine 10 km mesafede yer alan Akkaya Travertenleri de ülkenin meşhur travertenlerinden biri. Doğal maden suyu olarak oluşan travertenler, dünyanın en yumuşak içimli sodası olma özelliği de taşıyor. Doğal şekilde oluşan havuzlar yüzme imkanının da bulunduğu alanda, çeşmeden akan doğal maden suyunu da içebiliyorsunuz. Yemyeşil bir ormanın içerisinde yer alan travertenler, buz mavisi ve beyaz renkleriyle adeta birer tabloyu anımsatıyor.

 • Adres: Mudurnu – Çepni Köyü Yolu, 14803 Bolu Merkez/Bolu
 • Çalışma saatleri: 09.00 – 20.00 *Tüm hafta açık
 • Giriş Ücreti: Kişi başı: 5 ₺ – Otomobil: 15 ₺ – Havuz Giriş Ücreti: 15 ₺ / 12 yaş ve altı çocuklar için havuz ücretsiz.
 • Yol tarifi al >

*Tarihi Yerler

Köklü ve zengin bir tarihe sahip olan Bolu’nun turizm açısından her biri oldukça değerli olan tarihi yerleri hakkında en doğru ve en faydalı bilgiye ulaşmak için tıklayın: Bolu’nun Tarihi Yerleri | 28 Tarihi Yapı

*Çocuklar İçin Uygun Yerler

– Eğlence Parkları

42. Bolu Masal Park

bolu masal park

Burası Neresi? Bolu Belediye’si tarafından hazırlanan projenin 2018 yılında hayata geçirilmesiyle ziyarete açılan park, çizgi film karakterleri ve masal kahramanlarının heykelleriyle görenleri mutlu ediyor. Oldukça renkli görüntülere ve eğlence alternatiflerine imkan sunan Masal Park’ta, Taş Devri karakterlerinden, Pamuk Prenses’e kadar pek çok kahraman yer alıyor.

İçerisinde yer alan Nuh’un Gemisiyle de dikkat çeken park, özel olarak düzenlenmiş yürüyüş ve bisiklet yoluna da sahip. Çocuklarınız parkın tadını çıkarırken, siz de parkın içinde yer alan kafede güzel bir kahve içebilir, günün tadını çıkarabilirsiniz. Dolayısıyla bu harika parkı Bolu’da çocukla gezilecek yerlerden biri olarak aklınızda bulundurabilirsiniz.

 • Adres: Kılıçarslan Mahallesi, Bolu Merkez / Bolu
 • Tel: 0 (544) 404 24 14
 • Çalışma saatleri: Hafta içi: 09.00 – 00.00 / Cumartesi ve Pazar: 09.30 – 00.00
 • Web Sitesi
 • Yol tarifi al >

– Lunaparklar

43. Bolu Lunapark

bolu lunapark

Burası Neresi? Şehirde sevdiklerinizle eğlenebileceğiniz yerlerin başında da hiç şüphesiz lunaparklar geliyor. Bolu’nun merkezinde yer alan meşhur Bolu Lunapark’ı, özellikle de bayram gibi özel günlerde çocuklu aileler ve gençler tarafından en sık ziyaret edilen yerlerden. Bolu’nun merkezinde yer alan Lunapark’ta küçük çocuklardan, büyüklere kadar herkesin binebileceği oyuncaklar bulunuyor.

 • Adres: Karaçayır, Ali Rıza Tekemen Cd. No: 76, 14200 Bolu Merkez/Bolu
 • Yol tarifi al >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir