giresun

1- Giresun Plajları

Giresun Plajları

Giresun’un batı ve doğu sahil kıyılarında uzanan Giresun Plajları, yaz tatilini Karadeniz havasında geçirmek isteyenler için en ideal noktadır. Arif Kumaş Plajı, Giresun Plajı, Tabya Plajı, Emniyet Plajı, Tirebolu Plajı, Belediye Plajı ve Jandarma Plajı; şehrin en çok tercih edilen plajlarıdır. Yazın tadını farklı bir şekilde yakalamak isteyenler için ideal bir güzergâh oluşturan Giresun Sahilleri, kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında olmalıdır.

*Doğa İçerisinde Gezilecek Yerler

-Yaylalar

2- Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Burası Neresi? Gördüğünüz resim bir rönesans tablosu değil; Giresun’da bulunan Kümbet Yaylası. Şehir merkezine 60 kilometre uzaklıktaki yayla, şenlikleriyle meşhur. Her yıl temmuz ayında düzenlenen Kümbet Yaylası Şenlikleri’ne binlerce kişi katılıyor. Şenliklerde yapılan açık arttırmayı kazanan “yayla ağası” olarak ilan ediliyor; elde edilen gelir ise bir sonraki yıl yapılacak olan şenlik için harcanıyor.

Yaylanın imkanları ise tatmin edici düzeyde. Elektrik, su, telefon gibi alt yapı hizmetlerine sahip olan yaylada, ayrıca on yataklı bir otel de bulunuyor. Orman içinde yer alan Aymaç mesire alanı ve Salon Çayırı tesisleri de yaylaya gelenlerin en çok vakit geçirdikleri yerler.

3- Bektaş Yaylası

bektaş yaylası

Burası Neresi? Şehir merkezine 56 kilometre uzaklıktaki Bektaş Yaylası’na, Dereli Yavuzkemal, Batlama Deresi ve Bulanacak olmak üzere üç farklı yol üzerinden gidilebilir. Elektrik, su ve telefon gibi altyapı hizmetleri Bektaş Yaylası’nda da mevcut. Yaylada konaklamak isteyenler için 80 yataklı bir otel hizmet veriyor.

Neden Gitmeliyiz? Bunların yanı sıra yaylayı farklı kılan özelliklerden biri de kayak sporu. Kış aylarında kar yağışı alan bölgelerde kayak yapmak mümkün. Yaz aylarında ise bir yayla klasiği olan çim kayağı, Bektaş Yaylası’ndaki en popüler aktivitelerden biri.

4- Sis Dağı Yaylası

sis dağı yaylası

Burası Neresi? Diğer adıyla Alimeydan Dağı, Trabzon ve Giresun sınırı olan Görele’de yer alır. Tepesinden veya eteğinden sisin hiç eksik olmaması sebebiyle Sis Dağı olarak adlandırılan bu yayla her yıl temmuz ayında Sis Dağı Otçu Göçü Yayla Şenlikleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. İnsanların yoğun ilgi gösterdiği bu şenlikte; davul, zurna eşliğinde horonlar oynanmakta, yarışmalar düzenlenmekte ve yöresel ürünlerin pazarı kurulmaktadır. Şenlik her yıl ilgisini çeken turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

5- Gölyanı Yaylası

Burası Neresi? Gölyanı Yaylası, Giresun Yağlıdere’de bulunmaktadır. Sit alanı kapsamında yer alan yayladaki tüm evlerin ahşap yapıda olması yöresel esintiyi hissetmenizi sağlıyor. Yapılabilecek aktiviteler arasında; dağ bisikleti sürüşü, dağcılık tur kayağı, dağ yürüyüşleri ve kamp gibi çeşitli etkinlikler yer almaktadır. Oldukça popüler olan bu yayla gençlerin kamp yapmak için geldikleri uğrak adreslerden biri.

 •  Yol tarifi al >
 • Konum: 28610 Derindere Köyü/Yağlıdere/Yağlıdere/Giresun

6- Kulakkaya Yaylası

kulakkaya yaylası

Burası Neresi? Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alan Kulakkaya Yaylası, hala Giresun’da en çok ziyaret edilen yayladır. Deniz seviyesinden 2030 metre yükseklikteki yayla, diğer yaylalar ile kıyaslandığında daha alçak bir noktada bulunuyor ki bu da ulaşım kolaylığı sağlıyor. Yaylada doğal güzelliklerin haricinde Despot Kayası-suyu ve Gelin Kayası da görülmesi gereken diğer güzellikler.

7- Paşakonağı Yaylası 

Paşakonağı Yaylası

Burası Neresi? Giresun Bulancak ilçesinin Kovanlık Beldesi’nde yer alan Paşakonağı Yaylası merkeze yalaşık 45 dakika uzaklıktadır. Yaylayı; Ladin, Kızılağaç, Akçaağaç, Kayın, Köknar ve Meşe ağaçlarının çevrelemesi ziyaret edenler için adeta oksijen deposu. Paşakonağı Yaylası içerisinde bulunan birbirinden renkli orman gülleri,derin vadileri ve şelaleleri ile ziyaretçilerine seyir keyfi sunmaktadır.

Neden Gitmeliyiz? Yaylaya yakın konumda yer alan Karaçay Şelalesi, Geçilmez Vadisi, Kızılot Çayı ve Çiğseli Gölü mutlaka görmeniz gerekenler listenizin başında yer almasını öneririz. İnsana adeta dinginlik veren bu doğa harikası yaylada konaklamak isteyenler için 5 km uzaklıkta Paşakonağı Otel bulunmakla birlikte dileyenler yaylada kamp yapma imkanına sahiptirler.

Yol tarifi al >

8- Çıkrıkkapı Yaylası 

Çıkrıkkapı Yaylası

Burası Neresi? Giresun merkeze 80 kilometre uzaklıkta yer alan Alucra ilçesindeki Çıkrıkkapı Yaylası, Yağlıdere ve Kümbet Yaylaları’nı takip ederek ulaşabilirsiniz. Yaylanın en dikkat çekici yapısı, 1610 yılında inşa edilmiş 6,5 km uzunluğunda ve 1,5 metre yüksekliğinde sadece bir kapısı bulunan taş duvardır. Bu duvarın Çin Seddi’nden sonra koruma amacıyla yapılan ikinci set oluşu önemli kılmaktadır. Duvar; Hacı Abdullah Bey tarafından ekilen ürünleri hayvanlardan korumak amacıyla Rum işçilere yaptırılmıştır.

9- Kırıkharman Yaylası 

kırkharman kilisesi

Burası Neresi? Çakrak Köyü’nde bulunan yayla, barındırdığı kültürel ve doğal zenginlikleri ziyaretçilerine sunmaktadır. 1850 senesinde Rumlar tarafından inşa edilmiş olan kilise, Giresun ve Doğu Karadeniz köylerindeki Ortodoks kiliselerine örnektir. 170 yaşında olan kilise adeta yıllara meydan okuyor. Sizde eğer benim gibi geçmişin atmosferini yaşamayı seviyorsanız, ziyaret ettiğinize pişman olmayacağınız bir yer.

-Göl Ve Şelaleler

10- Kuzalan Şelalesi

kuzalan şelalesi

Burası Neresi? Giresun merkeze 45 kilometre uzaklıkta yer alan şelalenin en yüksek noktası Dikoluk Pınarı ve Marazlı Tepesidir. Mağaralar, kaç bin yıllık ağaçlar,tarihi değirmenler gibi güzelliklerinin yanında pek çok canlı çeşitliliğine de rastlanmaktadır. 60 farklı canlıya ait 129 bitki türü, 36 canlıya ait 105 kuş türü de tabiat parkı içinde yer almaktadır.

Doğu Karadeniz’de sodali suyun dere halinde aktığı tek yer olup, Mavi Göl ile birlikte belirli zamanlarda göz alıcı bir turkuaz rengine dönüşüyor. Bunun sebebi ise gölün içerisinde bulunan kireç taşları ve sodalı sudur.

Neden Gitmeliyiz? Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Kuzalan Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Özellikle yaz aylarındaki serinletici etkisi nedeniyle ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilen şelale tam bir görsel şölen sunuyor.

 • Konum: Sürmen, Giresun Şebinkarahisar Yolu, 28950 Alancık/Dereli/Giresun
 • Yol tarifi al >

11- Mavi Göl

mavi göl

Mavi Göl, Giresun’un Dereli ilçesinde bulunan gölün en belirgin özelliği Karadeniz Bölgesi’nde dere şeklinde akan tek göl olmasıdır. Başta yerel halk olmak üzere, Türkiye‘nin farklı bölgelerinden gelen ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir.  Doğanın içindeki gizli hazine gelen bir kez daha geliyor diyebiliriz. Akarken oluşturduğu renk geçişleri ile izleyenlerine adeta göz ziyafeti yaşatıyor.

Mayıs ayında karların erimesiyle yeşilden maviye dönenen rengi ile gerçekten isminin hakkını veren Mavi Göl, Aksu çayı ile birleşerek batıya doğru çanak şeklinde en büyüğü 30 metre çapında olmak üzere 5 adet göl oluşturur.

Neden Gitmeliyiz? İçerisinde 800 metreye kadar ulaşan yüksekliği ile yer alan şelale ve travertenler ve çeşitli bitkiler, bitki seven ve bunu fotoğraflama sevenlerin sıklıkla tercihe ettiği bir yer.

 • Konum: Sürmen, Pınarlar Köyü Yolu, 28950 Pınarlar/Dereli/Giresun
 • Yol tarifi al >

12- Sağrak Gölü 

Sağrak Gölü

Burası Neresi? Dereli ilçe sınırlarında yer alan krater gölü Sağrak, yaban hayatı için önemli bir unsurdur. Gölün çevresinde birçok ayı, kurt, tilki, urkeklik, kartal, şahin,doğan gibi çok çeşit hayvan bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra doğa aktiviteleri de yapılmaktadır. İnsanların kaçış noktası haline gelen bu doğa harikası yerler, gün yüzün çıkartılmalı. Daha çok ziyaret edilmeli ve daha çok imkanlar sunmalıdır.

-Dağlar

13- Karagöl Dağı 

karagöl dağı

Burası Neresi? Giresun Bölgesi’nin en büyük ikinci dağı olan Karagöl, birçok obayı içerisinde barındırmaktadır. Ordu il sınırı boyunca Elmalı, İnboynu ve Bozat Taşı obaları ve dağın tepesinin hemen yamacında Aygır Gölü bulunmaktadır. Doğu yönüne doğru gidildikçe Karagöl Gölü, Bağırsak Gölü yer alır.

Neden Gitmeliyim? Trekking sporuna oldukça elverişli olan Karagöl Dağları’nda yaz aylarında rehber eşliğinde doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir.

-Mağaralar 

14- Yeniköy Mağarası

yeniköy mağarası

Burası Neresi? Espiye’den 33 km uzaklıkta yer alan Avluca ve Yeniköy arasındaki  Karadona Deresi’nin batısında bulunan kaynaktan çıkan suyun yedi değirmeni çalıştırdığı, bu kaynağında özünde bir mağara olduğu ortaya çıkmıştır. Halk tarafından Patlaksu olarak adlandırılan mağaranın belirli bölgelerinde farklı damlataş, sarkıt, dikit gibi oluşumlar meydana gelmiştir. İçerisinde herhangi bir canlıya rastlanılmamıştır.

15- Tepesi Delik Mağarası 

Tepesi Delik Mağarası

Burası Neresi? Alucra ilçesinde bulunn Fevzi Çakmak Köyü’ndeki mağara, kimyasal erimeler sonucu çukurun en son noktasında yer alan duy oluşturmuştur. Ağzı geniş olan mağaraya tepeden obruk içine inilerek girilebilinmektedir. İndiğiniz yerde mağaranın hemen girişinde gölet bulunmaktadır. Damlataş, dikik ve sarkıt gibi oluşumlara çok fazla rastlanmamakla birlikte yarasa bulunmaktadır.

Nasıl Ulaşırım? Alucra ilçesine 16 km mesafede olup, Giresun-Şebinkarahisar-Alucra-Fevziçakmak köyü istikameti ile ulaşılabilir veya Trabzon-Gümüşhane-Şiran-Alucra-Fevzi Çakmak köyü istikameti de kullanılabilir.

16- Büyük Sarkıt Mağarası 

büyük sarkıt mağara

Burası Neresi? Doğal oluşum içerisinde yer alan mağaralardan biride Büyük Sarkıt Mağarası, Yedideğirmenler tabiat parkı içerisinde bulunan yüksekliği 1,5-2 metre, yaklaşık derinliği 2-3 km olan mağara içerisinde sarkıt ve dikitler yer alıyor. Sahip olduğumuz doğal zenginliklerimiz bölge turizminin canlanmasına ve ilgi çekmesine büyük katkı sağlıyor.

-Milli Parklar

17- Kuzalan Tabiat Parkı 

kuzalan tabiat parkı

Burası Neresi? Giresun Dereli ilçesinde yer alan tabiat parkı, Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde doğal yolla oluşmuş olan şelalesi ve travertenler su kaynağıdır.  2013 senesinde tabiat parkı olarak ilan edilen 4 bin 820 dönüm alana sahip park, bitki örtüsü bakımından zengin biyolojik çeşitliliğe sahip.

Karadeniz’de görmeye alıştığımız mavi ve yeşilin uyumunu en güzel şekilde yansıtan tabiat parkı, Giresun geziniz sırasında ziyaret etmeniz gereken yerlerin arasında bulunmalı. En önemli özelliği ise travertenlerini orman içerisinde barındırması. Bu özelliğiyle ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’ndan sonra ikinci sırada gelmektedir.

Neden Gitmeliyiz? Sonbahar aylarında sarı ve kırmızı renklerin hakim olduğu doğa adeta içine çekiyor. Fotoğraf tutkunlarının cenneti denilebilir cinsten. Burada çadırlı kamp yapabilir, ormanda bisiklet sürme deneyimini yaşayabilir veya travertenler boyunca uzanan ahşap yürüme yolu, seyir kuleleri ile parkı dolaşabilirsiniz. Tabi bunların yanında tarihi güzelliklerden manastırlar, kaleler, kemer köprülerde yer alır.

 • Konum: Giresun Şebinkarahisar Yolu, 28950 Pınarlar/Dereli/Giresun
 • Giriş Ücreti: 5 TL
 • Yol tarifi al >

18- Taşbaşı Parkı 

taşbaşı milli parkı

Burası Neresi? Osmanlı padişahı Sultan II. Beyazıt’ın oğlu Şehzâde Abdullah Trabzon sancak beyliği sırasında, getirilen Türk aile Taşbaşı Parkı’na inşa edilen cami, medrese, hamam ve çeşitli yapıların etrafına yerleştirilmiş ve kentteki ilk Müslüman mahallesi oluşturulmuştur.

Sonraki yıllarda Şehzade Selim’in burada çalışmalar yapması sonucu mahalle vakıfları güçlendirilmiş olup, ona ithafen Sultan Selim Mahallesi adını almıştır. Yıllar ardından cami ve medreseler külliye olarak hizmet vermeye devam etmiş ve 1930’lu yıllarda yıkılmıştır.

Yıkılan külliyenin yerine, park inşa edilmiştir. Başlarda bakımsız bırakılan park düzenleme çalışmalarıyla birlikte lale çiçekleri, çeşitli süs bitkileri, ağaçlar, havuz ve çocuk oyun alanları ile yeniden düzene sokulmuştur.

 • Konum: Kumyalı, M. Şevketbey Cd. No:41, 28800 Görele/Giresun
 • Yol tarifi al >

19- Millet Bahçesi Parkı 

Millet Bahçesi

Burası Neresi?  Millet Bahçesi’nin yontma taştan yapılmış kemerli kapısının her iki yanında, “Memleket Bahçesi” adı altında ve 1900 yılında zamanın kaymakamı Münir Ziya ve Belediye Başkanı Kaptan Yorgi Paşa tarafından eski valilerden Kadri Bey ve Sırrı Paşa’nın anılarına yaptırılmıştır. Şehir turunuza bir ara vererek; bahçenin içerisinde yer alan tarihi kalıntıları görebilir, çay bahçesinde kısa bir mola verebilirsiniz.

20- Dokuzgöz Milli Parkı

dokuzgöz milli parkı

Burası Neresi? Giresun Görele’de yer alan Dokuzgöz Milli Parkı, ormanlık alan içerisinde yer almaktadır. Dokuzgöz ismini içerisinde yer aldığı dokuz su kaynağından alan parkta konaklamayı düşünüyorsanız Orman Bakanlığı tarafından yapılan çeşitli konaklama tesisleri mevcut.

Neden Gitmeliyiz? Eğer doğa yürüyüşlerinden hoşlanıyorsanız burayı çok seveceksiniz. Burada çadır kampı yapabilir veya mangal yapabilirsiniz. Yamaç paraşütü ve doğa yürüyüşleri için ideal bir yer olan Dokuzgöz, bol oksijenli huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

21- Ağaçbaşı Tabiat Parkı 

ağaçbaşı tabiat parkı

Burası Neresi? Giresun merkeze 70 km uzaklıkta koumlanan park, Cenevzliler taradındankervan yolunu gözetleyip korumak amacıyla yapılan Kuşluhan Kalesi ve kemer köprüler gibi tarihi yapılar mevcuttur. 75 farklı bitki türü ile hayvan çeşidinin yaşadığı tabiat parkında, her yıl temmuz ayının ilk haftasında Ağaçbaşı Yayla Şenliği düzenlenmektedir.

22- Yedideğirmenler Tabiat Park

yedideğrimenler tabiat parkı

Burası Neresi? İçerisinde bulunan doğal şelaleleri, mağaralar ve obrukları ile bence ziyaret edilmeyi ziyadesiyle hak ediyor. Günümüzde mesire alanı olarak kullanılan yerin, Cenevizlilerden kaldığı ve maden cevherleri için yapıldığı tahmin edilmektedir. 400 yıl kadar önce ise yöre halkı tarafından un değirmenleri olarak kullanılmaya devam etmiştir. Hala altısı kullanılmaya devam edilmektedir.

-Çocuklar İçin Uygun Yerler

-Hayvanat Bahçeleri

23- Giresun Hayvanat Bahçesi 

giresun hayvanat bahçesi

Burası Neresi? 2018 yılında Aksu Mahallesi’sine açılan Giresun Hayvanat Bahçesi,  içerisinde barındığı;  iguana, çakal, kartal ,tavşan, su kaplumbağası, ördek, kuğu, midilli, devekuşu, maymun, Kamerun koyunu, sanen keçisi, cüce keçi, kaplumbağa, hindi, tavus kuşu, kral sülün, gümüş sülün, altın sülün gibi 26 çeşit hayvan ile ziyaretçiler tarafından her geçen gün daha çok ilgi görmekte.

Neden Gitmeliyiz? Özellikle küçük çocukların gözde mekanları arasında yer alan hayvanat bahçeleri, her zaman gezilecek yerler arasında en popüleridir. Sizde bu sevimli dostları ziyaret ederek onları ellerinizle besleyebilir, sevginizi aşılama imkanı yakalayabilirsiniz.

-Botanik Bahçeler

24- Giresun Adası Botanik Bahçesi 

giresun adası botanik bahçesi

Burası Neresi?  Toplamda 23 Bin 600 m² alanda; bir hediyelik eşya dükkanı, dört büfe, bir balıkçıl kuş müzesi, birer adet Giresun’u ve adayı tanıtan ofisler, kadın-erkek tuvaletleri, mescitler, 680 m2 büyüklüğündeki çocuk parkı, 152 araçlık kapasiteye sahip otopark ve 5 bin metrekarelik yeşil alanlar ile süs havuzu ve yürüş yolları yer almaktadır. Yapılan gümrük binası içerisinde de; idari kısımların yanında, 2 bin m2 ‘lik alanlı fuar ve sergi salonu, 500 kişilik kongre salonu, 40 odalı misafirhane, 200 m2’lik alan üzerine restoran dabulunmaktadır.Neden Gitmeliyiz? Şehrin büyük çoğunluğunda yapılan düzenleme çalışmaları ile Giresun halkı ve çevre illerden gelen turistler için vakit geçirebilecekleri hoş alanlar yaratılmaktadır. Hem gezip hem de kısa molalar verebileceğiniz bu parklar tam donanımı sayesinde size oldukça iyi hizmetler sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir