kırşehir

1- Ahi Evran Cami ve Türbesi

Burası Neresi? 10 ve 11. yüzyıllarda İslam’ın kabul edilmesinin ardından Asya‘dan ve Anadolu’ya göç eden Türk esnaf ve sanatkarlara Anadolu’da is fırsatları yaratmak, mal ve ürünlerin kalitesinin korunmasını sağlamak, Bizanslı esnaf ve sanatkarlarla rekabet edebilir duruma getirmek, ihtiyaçlara uygun olarak üretimi düzenleme ve Türk milletinin ekonomik özgürlüğünün sağlanması ve ihtiyacı olanlara her alanda destek verme gayesiyle Ahi Evran tarafından kurulan örgüt Anadolu’dan Orta Asya’ya kadar esnaf ve sanat ustalarını tek çatı altında toplamaktadır.

Teşkilatın kurucusu, 32 esnaf ve sanatkarın başı olarak nitelendirilen ve 13. yüzyılda toplum önderlerinden biri olan 1171-1261 yılları arasında yaşamış Ahi Evran’ın Kırşehir’de yer alan zaviyesi, Osmanlı İmparatorluğu zamanında teşkilat hakkında kararların alındığı merkez konumunda olması sebebiyle ve Ahi Evran’ın türbesinin burada bulunmasıyla Ahilik Teşkilatı’nın günümüze sapasağlam gelmiş en önemli örneği olma niteliğini taşımaktadır.

-Müzeler

2- Kırşehir Müzesi

kırşehir müzesi
Görsel Kaynak: Anadolu Ajansı

Burası Neresi? M.Ö. 3 binli senelere tarihlenen Kırşehir’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarının neticesinde pek çok kalıntı elde edilmiş olup bu bulgular için bir müzeye ihtiyaç duyulmuş ve  1936 yılında müze çalışmalarına başlanmıştır. İlk etapta Alaaddin Cami’den alınan eserler daha sonra 1980 yılında Eski Eser Komisyonu kurulmuştur.

Sonrasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasında 1985 yılında sergilenmeye başlanmıştır. Yoğun uğraşlar sonucunda 1996 senesinde açılan Kırşehir Müzesi içerisinde yer alan zengin eserleriyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Üst katında etnografik eserlere, alt katında ise arkeolojik eserlere ayrılan müzede toplamda üç bin üç yüz eser kalıntısı bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Elde edilen eserler arasında Kırşehir merkezine bağlı Hashöyük çanak çömlek kalıntılarına ulaşılmış ve bu kalıntıların M.Ö üç bin yılından kalma olduğu varsayımına ulaşılmıştır. Diğer çalışmada ise döneminden kalma mühürle elde edilmiştir. Son olarak yapılan çalışmalar akabinde yüz otuz altı taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş ve korunmaya alınmıştır.

Asur Dönemi’nden Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan tarihi sürece bu müzede yer alan eserleri yakından inceleyerek hakim olabilirsiniz. Ayrıca Roma Dönemi’nin eserleri de yer almakta. Selçuklu Dönemi’nde kalma mezar taşları ve İslami motifler ve sikkeleri de görme şansına sahipsiniz. Üst katta etnografik eserlerin yanında Ahilik ile ilgili eserler yer almaktadır. Bu eserler arasında; Ahi Evran’a ait başlık, ahilik sancağı ve şecerenamelerin yer aldığı vitrinler bulunmakta. Halıcılık ile ün salmış şehirde elbetteki bir de halıcılık köşesi bulunuyor.

 • Konum: Bağbaşı, 40100 Kırşehir Merkez/Kırşehir
 • Telefon: 0386 213 33 91
 • Giriş Saatleri: 08:00-17:00
 • Giriş Ücreti: 6 TL
 • Yol tarifi al >

3- Neşet Ertaş Müzesi

Burası Neresi? Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi içerisinde ozanlık kültürünü yansıtan sazlar sergileniyor. Farklı saz türleri seçilerek müzeye konulmuş olup sesli bilgilendirme sistemine sahip olan müze içerisinde ozanlara ait bilgilendirmelerin olduğu kısımlar ile anlatılmaktadır. Anadolu’da farklı değerlere sahip ozanlara ait olan görsellerinin bulunduğu bu müzeyi Kırşehir’e geldiğiniz takdirde ziyaret etmelisiniz. Geçmiş ve geleceği birbirine bağlamayı hedefleyen müzede Neşet Ertaş hatırasına bir oda da bulunmaktadır. Hem fotoğraflarını görüp hem de ozanın sesinden eserler dinleyebiliyorsunuz.

 • Konum: Yenice, Atatürk Cd. No:77, 40200 Kırşehir Merkez/Kırşehir
 • Yol tarifi al >

*Doğa İçerisinde Gezilecek Yerler

-Göller

4- Seyfe Gölü Kuş Cenneti

seyfe gölü kuş cenneti

Burası Neresi? Kırşehir’in doğal güzellikleri arasında kendini gösteren Seyfe Gölü, şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Gölde 187 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan tarihi İpek Yolu ile endemik bitkileri bir arada buluşturuyor olup I. Derece Doğal SİT Alanı olarak kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Piknik ve foto safari yapmak için tercih edebileceğiniz Seyfe, biyolojik araştırmalar için oldukça elverişlidir. Yalnızca bir doğa gezisi olmayacak, tarihi de keşfedeceksiniz! Orta Anadolu’da yer alan tuz göllerinden biri olup sazlık, sulak alan veya bataklıklardan oluşmaktadır. Dünyanın en büyük flamingo topluluğu 320 bin kuşa ev sahipliği yapmaktadır.

5- Mucur Obruk Gölü

mucur obruk gölü

Burası Neresi? Kırşehir’in Mucur ilçesinde bulunan volkanik Obruk Gölü, yerin en yaklaşık 50 metre altında kalmaktadır. El değmemiş güzelliği ile göz alıcı güzelliğe sahip olup yakın bir tarihte yapılacak olan düzenlemeler ile keyifli zaman geçirmeniz için çalışmalar yapılmakta.kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile I. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Obruk Gölü çevresinin, etrafı bir duvarı andıran tabi kayalıklarla çevrelendiğini göreceksiniz. Gölün çevresi 100 metre kadar çapı ise 900 metre olup aynalı ve kambur sazan ile kadife türünde balıklar yaşamaktadır.

-Botanik Bahçeler

6- Japon Bahçesi

japon bahçesi

Burası Neresi? 1993 senesinde Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından inşa edilen Japon Bahçesi, Kalehöyük kazılarının bir hatırası yaptırılmıştır. Özellikle de kış aylarında karın yağmasıyla birlikte muhteşem bir görüntüye kavuşan bahçe, fotoğraf çekimi için ideal alanların başında yer almaktadır. Kırşehir’in Kaman ilçesinde bulunan bahçe yıl içerisinde pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ağaçlarla ile bezeli bahçe içerisinde bir çağlayan, Sumeru Dağı minyatürü ve çok sayıda göletler yer alıyor. Japonya sınırları dışında yer alan en büyük botanik bahçesi olarak görülen mekanı ziyaret etmek size keyif verecektir.

 • Konum: Bahçelievler, Çağırkan Yolu, 40300 Çağırkan/Kaman/Kırşehir
 • Yol tarifi al >

-Parklar

7- Güzler Piknik Alanı Ve Evcil Hayvan Parkı

güzel piknik alanı ve evcil hayvanlar parkı
Görsel Kaynak: 40 Haber

Burası Neresi? Şehir merkezinde bulunan park, 41 dönümlük bir arazi üzerine görebileceğiniz en güzel şekilde tasarlanmış olup 650 kişinin piknik yapabileceği büyüklükte mesire alanı, evcil hayvanların yer aldığı doğal bir ortam, tenis kortu ve yürüyüş parkurlarına kadar pek alternatifi bünyesinde barındırıyor. Piknik yapacağınız masaları ücretsiz olarak kullanılırken üstü kapalı kamelyalar için 10 TL kadar ödeme yapmanız gerekiyor.

 • Konum: Güldiken, 40100 Kırşehir Merkez/Kırşehir
 • Giriş Ücreti: 3 TL
 • Yol tarifi al >

8- Kırşehir Kent Park

kent park

Burası Neresi? Kırşehir kent merkezinde yer alan park, 2014 senesinde belediye tarafından halkın kullanımına açılmıştır. Şehirde sembolik bir hale gelmiş olup yürüyüş yapabilir, dinlenerek rahat edebileceğiniz bir ortam yakalayabilirsiniz. Canlı müzik ve kafeteryası da mevcut. Ayrıca çocuklar için oyun alanları bulunurken yürüyüş yolu kenarlarında dondurma alabileceğiniz yerler var. Yaz dönemlerinde neredeyse tıklım tıklım olan bu parkta keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 • Konum: Kervansaray, Pembe Kent Sitesi, 40200 Özbağ/Kırşehir Merkez/Kırşehir
 • Yol tarifi al >

9- Aşık Paşa Tabiat Parkı

Burası Neresi? Merkez ilçede bulunan Aşık Paşa Tabiat Parkı, 2010 senesinde tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır. Karasal iklime uygun olarak step bitkisinin görüldüğü park alanı içerisinde 100. Yıllık Çamlık Ormanı da bulunmaktadır. Kendinizi doğanın kucağına atıp hoş vakit geçirmek istiyorsanız bu tabiat parkı barındırığı güzellikleriyle tam size göre. Karaçam, sedir, akçaağaç, yabani badem ve karaağaç ağaç türlerinin yetiştiği parkta yürüyüş yapmak orman ve bozkır içinde vakit geçirebileceğiniz gelen misafirler için güzel alternatif gezme mekanları arasında yer almakta.

 • Konum: Medrese, Kayseri Kırşehir Yolu no;42, 40200 Merkez/Kırşehir
 • Giriş Saatleri: 08:00-18:30
 • Telefon: 0312 207 50 00
 • Yol tarifi al >

10- Hılla Nilüferli Park ve Kütük Ev

Hılla Nilüferli Park ve Kütük Ev
Görsel Kaynak: Türkiye Photo

Burası Neresi? Kütük Ev, yerel tatların bulunduğu bir restoran olarak hizmet vermektedir. Hılla Gölü’nün çevresinde  oyun parkları, yeşil alanlar ile çocukların eğlenebileceği ve vakit geçirebileceği alanlar mevcut.

-Barajlar

11- Çoğun Barajı

çoğun barajı

Burası Neresi? Kırşehir’in Kızılözü Deresi üzerinde, sulama gayesiyle ile 1963-1975 yılları arasında yapılmış bir barajdır. Şehre 20 kilometre mesafede yer alan Çoğun Barajı, pek çok spor etkinliğini gerçekleştirmek için birebir noktadır. Mesire alanlarının da bulunduğu baraj yaz mevsiminde pek çok aile gelmektedir. Tadına doyamayacağınız sazan, aynalı sazan ve tatlı sus kefali gibi bazı balık türleri barınmaktadır.

-Mağaralar

12- Obruk Dağı Mağarası

obruk dağı mağarası
Görsel Kaynak: Hürriyet

Burası Neresi? Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Karıncalı Köyü’ne yakın noktasında bulunan mağaraya Obruk’tan girilip, Karıncayı Say mevkiinden çıkılabilmektedir. Mağara için söylenenlere göre; içerisinde ikiye ayrılan bir yol varmış. Bu yollardan birinde kadın diğerinde ise erkek yer alıyormuş. Ancak bu yollar öyle bir yolmuş ki sonuna varılamıyormuş. Bu mağaranın içerisi su ile doluymuş, eğer ki bir taş atılırsa Kırşehir’i su basarmış. Denilene göre mağaraya giren her kimse havasızlıktan ölüyormuş bu nedenle hiç kimse bu mağara girmez taşta atmazmış. Tabi tüm bunlar birer efsane.

Yine anlatılana göre; mağaranın demirden kapısının ardında birbirine sürekli olarak sürttüğü bilinen ve her daim keskin kalan iki kılıç bulunuyormuş. Günlerden bir gün cesur  bir delikanlı bu kılıçları geçerek mağaradan içeri girecek ve mağaranın bütün sırlarının sahibi olacakmış. Bir diğeri ise; mağaranın ağzına bir örümcek ağ yapar. Daha sonra gelen bir kuş gelip bu ağa yuva yapmış. Zaman içerisinde yumurtalar ve yavrular çıkmış yavruları yürümeye başlamış. Örümcek bu yavrulara katiyen dokunmazmış. Ancak bir gün bir yılan gelmiş ve yavruları yemek üzereyken örümcek yılanlara saldırarak onu yok eder. Bu hikayeye göre Kırşehir’de örümcek kutsal sayılırmış.

-Kaplıcalar

13- Terme Kap

terme kaplıcası
Görsel Kaynak: Kırşehir Haber

Burası Neresi? Kırşehir’e 1 kilometre uzaklıktaki Terme Kaplıcası, Kuşdili mahallesinde yer almaktadır. Konaklama seçeneklerinin yer aldığı kaplıcalarda; 4 yıldız konforlu bir otel, 132 odası ve diğer imkanları ile siz ziyaretçilerine keyifli tatil geçirmeniz için tüm hizmeti sunmaktadır. Suyun çıktığı sıcaklık 40 derece olup banyo olarak kullanılmasıyla romatizma, felç, cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. İçme olarak kullanılır ise; böbrek, kalp, damar, yüksek tansiyon, mide ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

 • Konum: Güldiken, Şht. Coşkun Taş Cd. No:13, 40100 Kırşehir Merkez/Kırşehir
 • Yol tarifi al >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir