şırnak

1.Kasrik Boğazı

Burası neresi? Kartpostallık görüntüsüyle gelenleri büyüleyen Kasrik Boğazı, Cizre-Şırnak karayolu üzerinde bulunuyor. En önemli geçit özelliğini taşıyan bu boğaz, mükemmel bir doğa manzarasına sahiptir. Doğal sit alanında 18 farklı bitki türüne ve 141 farklı hayvan çeşidine ev sahipliği yaptığını söylemeliyiz.

-Kaplıcalar

2.Belkısana Kaplıcası

Burası neresi? Dicle Irmağı kıyısında, Güçlükonak ilçesi Düğünyurdu Köyü yakınında yer alan Belkısana Kaplıcası, mutlaka Şırnak’ta gezilecek yerler listenizde yerini almalı. Sıcaklığı 67 derece olan suyun içerisinde, kalsiyum ve sülfit yer alıyor. Yerli ve yabancı pek çok kişinin ziyaret ettiği bu kaplıca suyunun, romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca bölgede konaklayabileceğiniz bir termal otel de yer alıyor.

3.Zümrüt Kaplıcası

Zümrüt Kaplıcası

Burası neresi? Beytüşşebap ilçesine 7 km mesafedeki Ilıcak Köyü’nde yer alan Zümrüt Kaplıcası, bir diğer tercih edebileceğiniz kaplıcalar arasındadır. Su sıcaklığı 39 derece olan kaplıca suyunun, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Hatta bu hastalıkların dışında daha pek çok rahatsızlığa iyi geldiği bilindiği için, çevre illerden pek çok ziyaretçiyi ağırladığını söylemeden geçemeyiz.

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler

-Yeşil Alanlar Ve Parklar

4.Yılmaz Güney Parkı

Burası neresi? Silopi ilçesinde yer alan Yılmaz Güney Parkı, dinlenebileceğiniz yerlerden biridir. Özellikle bahar ayları ile harika bir manzaraya bürünen parkta, keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

-Dağlar

5.Cudi Dağı

Cudi Dağı

Burası neresi? Şırnak ve Silopi arasında yer alan Cudi Dağı, 2.114 metre yüksekliğe sahiptir. Dinler tarihi, özellikle İslam dini, açısından ayrı bir önemi olan dağ, Şırnak denildiğinde akla gelen ilk yerlerdendir. Pek çok tarihi olaya tanıklık eden Cudi Dağı, aynı zamanda birçok farklı medeniyetlerden de izler taşıyor.

Neden gitmeliyim? Hem Kuran-ı Kerim’de hem de tarihi kaynaklarda Nuh’un Gemisi’nin, tufandan sonra Cudi Dağı’na oturduğu belirtilmesi, dağın en büyük özelliğidir. Bu bakımdan incelendiğinde, Şırnak’ın insanlık tarihinin ilk yerlerinden biri olduğu anlaşılıyor. Nuh Peygamber Ziyaret Tepesi olarak da anılan Cudi Dağı’nı, kesinlikle Şırnak’ta gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

6.Küpeli Dağı

Burası neresi? Şırnak’ın kuzeydoğusunda yer alan Küpeli Dağı, bir diğer adıyla da bilinen Gabar Dağı, Güneydoğu Toroslar üzerinde konumlanıyor. Batı ve güneyinden Dicle Nehri geçen dağın güneydoğusunda Cudi Dağı, kuzeyinde ise Eruh Dağları yer alıyor. Ardıç ve meşe ormanları ile kaplı olan dağ, güvenlik nedeniyle insan kullanımına sınırlı olup, Türkiye’nin en yabanıl parçalarından biridir.

Neden gitmeliyim? Nehir boyunca el değmemiş yaşam alanı, meşe ormanları, sarp kayalıklar ardıç toplulukları, kuru tarım alanları ve dağ bozkırları ile önemli yerlerden biridir Küpeli Dağı. Bunun yanı sıra burada; kızıl akbaba, tavşancıl, çizgili sırtlan, dağ keçisi ve vaşak gibi birçok farklı hayvana da rastlamanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir